| forthewicked a întrebat:

Când intru pe Google Chrome se deshide automat pagina "safefinder", dar eu vreau să se deschidă new tab. Am umblar și la setări.Am încercat să scot "safefinder", dar n-am putut.Ce e de făcut?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un virus. Aici sunt descrise câteva metode și programe cu care scapi de el: https://malwaretips.com/blogs/isearch-safefinder-net-removal/

| RareşTPUro a răspuns:

Descarca programul "Malwarebytes", da-i o scanare la computer si ce va gasi, ii dai sa stearga. Pe urma ii dai un restart la PC, si ai rezolvat problema!

| DeyCj a răspuns:

Să nu ai folosești acest browser. După ce că e praf și crapă la greu mai și stochează tot istoricul de navigare și parolele pe pc.
În cazul tău ar trebui ca din setări să poți seta preferențial cu ce pagină de pornire să se deschidă browserul.Setează acolo ce vrei.De asemenea dacă știi că ai folosit un addon în gen new tab homepage din setările addon-ului se poate schimba pagina de pornire.Succes

| DeyCj a răspuns (pentru RareşTPUro):

Malwarebites este chiar el un virus ne comercial ce îți va șterge din pc și ce trebuie și ce nu trebuie și te vei pomeni du datele personale transmise „anonim" la producătorul acestuia cică cu scop publicitaer, real... nu se știe. Testat și dovedit happy

| forthewicked explică (pentru DeyCj):

Am încercat din setări, dar degeaba...

| Arthiom a răspuns:

Intra in control panel>programs>uninstall a program. Cauta acolo tot ce e legat de safefinder indiferent ca este extensie motor de cautare etc. si dezinstaleaza. Dupa deschide google chrome, intra in setari, dezactiveaza si sterge absolut toate extensiile si adauga extensia adblock. Dupa asta intra inca odata in setari si de la setarile paginii de pornire, new tab, pagina acasa(ce corespunde butonului ce arata ca o casuta) si seteaza site-ul www.google.ro deoarece in momentul in care tu ai setat sa se deschida new tab simplu sau pagina goala acest tip de fisier sau motor de cautare sau orice o mai fi safefinder va tinde sa se deschida in continuare. Dupa ce ai terminat, da restart la pc si da o scanare completa la pc cu avg sau ce antivirus ai tu (daca ai avira dezinstaleaza-l si instaleaza altul). Cand spun scanare completa ma refer la absolut tot, fisiere, fisiere executabile, imagini etc. Dupa asta ruleaza si o scanare anti rootkit (tot din antivirus). Da restart la pc si deschide Google Chrome. Ar trebui sa nu mai ai probleme. P.S Malwarebites pretinde sa fie un soft foarte bun de eliminat tot felul de programe malitioase, dar nu prea face ce pretinde. De exemplu, in timpul scanarii este foarte posibil sa iti apara eroarea bsod (blue screen of death) si pc-ul tau sa isi dea restart. Mai mult, in timpul scanarii si instalarii malwarebites cere dezactivarea antivirusului, ceea ce este mai mult decat dubios. Contacteaza-ma pentru alte neclaritati.