| Kaennox a întrebat:

Care dintre computerele astea doua este mai bun pentru gaming:
http://www.emag.ro/......E01FKBBBM/

http://www.emag.ro/......E2G8TBBBM/

24 răspunsuri:
| 000MadMAX000 a răspuns:

Cel pe Intel clar, nu dai gres niciodata cu procesoarele Intel, chiar daca AMD-ul ala are 4 nuclee si acel i3 poate fi deblocat in x4, e mult mai bun.Til recomand pe ala.

| Kaennox explică (pentru 000MadMAX000):

Ok...multumesc mult...stii cumva daca pot avea increder in eMAG? daca da atunci sper sa platesc fix cat cere nu cu 5-10% mai mult!

| Me2 a răspuns (pentru 000MadMAX000):

Cum sa deblochezi i3 ma omule?, tu vezi ce scrii? documenteaza-te apoi dai sfaturi, induci oamenii in eroare

| Kaennox explică (pentru Me2):

Ok...acum sunt in ceata!

| 000MadMAX000 a răspuns (pentru Me2):

Unele modele de Intel i3 au 4 nuclee, 2 sunt blocate si trebuie deblocate, mam documentat foarte bine.

| Me2 a răspuns (pentru 000MadMAX000):

I5 si i7 au 4 nuclee, ceea ce spui tu cu deblocatu te referi la AMD athlon ii x3 450,455 care se pot debloca cu chipset SB 710, si daca placa de baza ARE UCC, sau ACC, i3 nu are cum sa fie deblocat, doar X3 nu i3

| sltlp a răspuns (pentru 000MadMAX000):

Esti afon, paralel, cum vrei tu de it. Mai bine mergi la aprozar, ca aici spui numai prostii.

| 000MadMAX000 a răspuns (pentru Me2):

Nu nu ma refer la X3 de la AMD, eu am un sistem in care am un i3 cu 4 nuclee, a fost deblocat de ala de unde l-am cumparat, sunt gen nuclee virtuale.

| Me2 a răspuns (pentru 000MadMAX000):

Are "4 nuclee" pentru ca e dual core cu HT (HyperThreading), iar TaskManager-ul vede inca "2 nuclee" dar nu e adv, i3 e dual core cu HT, de asta iti arata 4 casute din astea acolo, nu inseamna ca e quad

E IMPOSIBIL SA DEBLOCHEZI UN i3 CAUTA MA PE GOOGLE, DUTE LA ASTIA LA INTEL SI INTReAba-i sa vezi, ce-or sa zica

| Kaennox explică (pentru sltlp):

laughing)))))))))))))

| 000MadMAX000 a răspuns (pentru Me2):

De aia am zis ca sunt virtuale, nu am zis ca e quad core, nu am zis ca are 4 nuclee fizice.

| Kaennox explică (pentru Me2):

Pana la urma...ma lamuriti si pe mine, e mai bun intelul, dar e bun si AMD-ul, adica grafice similare vor fi asemanatoare?

| IulianP a răspuns (pentru Kaennox):

Degeaba iti recomandam acum ceva.
Pana in vara se vor schimba multe lucruri in acest domeniu unde in fiecare luna apar/dispar produse.

| Me2 a răspuns (pentru Kaennox):

Nu putem sa-ti recomandam acum, poate apare noiile inteluri pana in vara, revino atunci

| Kaennox explică (pentru Me2):

Cum adica noile inteluri?

| Kaennox explică (pentru IulianP):

Ok...va multumesc si cred ca o sa va mai intreb la vara!

| Me2 a răspuns (pentru Kaennox):

Noile inteluri vor fi a 4-a generatie de procesoare, lynfield, sandy bridge, lvy bridge, acum urmeaza haswell

| Kaennox explică (pentru Me2):

Ok!

| cristi28george a răspuns (pentru Me2):

I5 poate avea si 2 nuclee reale si 4 threaduri
i7 2 nuclee realale sau 4 nuclee reale sau 6 nuclee reale si bineinteles 4 threaduri

| Me2 a răspuns:

Ce buget ai?
La ce rezolutie te joci?
Ai nevoie si de periferice?

Sistemele gata asamblate sunt facute fara cap,au surse foarte slabe (daca "pica" odata curentu zici papa la tot pc-u, au carcase, vai de ele, procesoare tari si placi video slabe, sau invers, raspunde la intrebariile de mai sus

| Kaennox explică (pentru Me2):

Bugetu nu e fix, adica mama si tata au zis ca nu o sa-mi cumpere prea curand, dar eu spun clar, as vrea sa cumpar un Desktop PC(o sa iau canva si montoru' xD) dar nu stiu daca acela cu AMD-uri e bun(cel de 1750 lei e mai bun, cred, dar nu am buget asa de mare), e cel putin vreau sa mearga bine jocuri ca GTA 4, Battlefield 3, Medal of Honor(nu stiu care da in general),Assassins Creed Brotherhood,Revelations, III, NFS The Run, Hot Pursuit 2010, Most Wanted Criterion...ati prins ideea!

| IulianP a răspuns:

Aici are un mic avantaj inetgrata din acel procesor AMD APU. Pe rezolutii mici se va descurca bine in jocuri.
Ce ma ingrijoreaza la aceste sisteme preasamblate sunt sursele slabe pe care le pun pentru a mentine un pret cat mai atractiv pentru sistem.
Totusi poate poti iesi mai bine cu un sistem facut pe componente.

Ce buget ai?
Cand vrei sa faci achizitia?
La ce rezolutie te joci?

| Kaennox explică (pentru IulianP):

Buget scazut...dar o sa strang bani si cred ca prin vara dupa examenul de capacitate o sa imi cumpar unul, cat despre rezolutie, as vrea ca grafica jocurilor sa fie medie si rezolutia incat sa nu am probleme in timpul jocului, de exemplu eu am un Fujitsu Simens AMILO Notebook Pi3625 si cu placa integrata(VRAM de 64MB) si la GTA 4 nu mi se vad strazile si cladirile, in rest nu am lag!

| Kaennox explică (pentru IulianP):

M-am gandit si la varianta sa cumpar pe piese/component; adica sa cumpar luna asta carcasa, luna viitoare placa de baza, dupa aia HDD-ul etc.