| Mimi14mimi a întrebat:

Care e diferența dintre un laptop netbook și ultrabook

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ultrabook-ul este mic, usor, subtire, elegant si destul de puternic, mai puternic decat laptopul obisnuit. Este si mai fiabil si cu o securitate sporita datorita tehnologiilor Intel Identity Protection si Intel Anti Theft Tehnology ( asta inseamna ca daca iti pierzi sau cineva iti fura ultrabookul iar tu ai un contract cu o firma specializata ce asigura localizarea a dispozitivelor mobile poti cere blocarea ultrabookului, astfel cel care a gasit/furat ultrabookul nu-l mai poate folosi decat pe post de umbrela de ploaie pentru ca ultrabookul se va bloca inainte de intrarea in meniul de bios si va cere introducerea unei key pe care o va detine doar proprietarul contractului incheiat cu firma de localizare).
Netbook = laptop foarte mic, sub 10 inch diagonala cu o slaba fiabilitate.