| Serban_Luca_1999 a întrebat:

Care e legatura dintre placa de baza si aia video ca sa o suporte

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Legatura este rata de transfer. In principiu, de la slotul PCI-e 2.0 in sus toate placile video sunt compatibile fizic si electric cu slotul de pe placa de baza. Singura diferenta este rata de transfer: http://news.softpedia.com/......5489.shtml
Cu cat slotul este mai apropiat de Placa Video aceasta lucreaza mai bine si la capacitate maxima. Totusi mai sunt si "probleme colaterale". Astfel, degeaba ai o placa video ultraperformanta daca procesorul este unul dual core (exemplu) "puturos". Sau daca ai 2 Gb de RAM. In asemenea cazuri se produce fenomenul de "Bottleneck", gatuire a sistemului.