| AndreiPAL21 a întrebat:

Care e mai bun la programare? Windows sau Linux

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci. De ex. eu firmware-ul pentru Android (mobil, tableta) mi-l compilez pe Linux.

7 răspunsuri:
| Ionut58282856 a răspuns:

Windows.

| Necunoscutu92 a răspuns:

Linux

| raz0000001 a răspuns:

Nu contează, Windows are Linux bash shell daca ajuta.

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Daca ai memorie in pc poti sa le folosesti pe amandouo

| Doja a răspuns:

Visual Studio este cel mai bun mediu de dezvoltare, si e doar pe Windows.

Pe Windows poti folosi si tool-uri specifice de linux, invers nu.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Doja):

Ba cam e invers... Pe linux poti folosi multe tool-uri specifice Windows, si invers cam nu. Plus ca Visual Studio este folosit in general pentru a dezvolta aplicatii strict Windows, deci sa zici ca e cel mai bun mediu de dezvoltare e cam gresit, avand in vedere ca merge doar pe Windows si il folosesti in general doar pentru a dezvolta aplicatii Windows si in general aplicatii web cu ASP.NET si C# in ele. Si in general daca folosesti ASP.NET vei avea nevoie si de un server care sa mearga pe Windows Server, si hostingul este cu mult mai scump fata de unul normal care merge de pe Linux. Deci mai pe scurt, alegi Visual Studio si cam esti legat de Microsoft

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Doja):

Scuze pentru toate acele "in general", nu am recitit raspunsul big grin sad