| vlad1398 a întrebat:

Linux sau Windows? De ce?

31 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Greşit.Linux este şi pentru descktop-uri.Mai documentează-te puţin. Dacă nu era bun pentru desktop-uri atunci de ce au apărut peste 100 de distribuţii desktop cu desktop-uri de la Gnome2 la KDE4? de rele ce îs?

| DeyCj a răspuns:

Eu aş reformula întrebarea la ceva de genul.Un sistem de operare bazat pe Linux sau Windows deoarece Linux este un nucleu(kernel) la fel şi Windows.Pe aceste nuclee s-au bazat în cazul Linux-ului cele peste 100 de distribuţii active iar le Windows ceea ce este acum Windows 7 şi mai nou windows 8(sau ce o mai fi şi struţo-cămila aia). Sunt multe de zis despre Linux dar mai pe scurt Linux din start este mult mai bine gândit faţa de Windows, este mai nou, imun la Viruşi(antiviruşi pentru linux sunt mai mult pentru versiunile server tot din cauza Windows-ului asta pentru a stârpi viruşii ce tranzitează sau sunt pe server-ul respectiv, aceşti antiviruşi având capacitatea de a detecta şi curăţa ambele tipuri de viruşi), este mult mai sigur deoarece implicit ai 2 conturi create, unul de root cu acces total asupra sistemului de fişiere, şi unul de user pe care poţi face orice în afară de a modifica sistemul de fişiere şi instala pachete dar se poate dacă ştii parola de root.O altă caracteristică ar fi faptul că orice sistem de operare bazat pe Linux va rula ca nou indiferent dacă este instalat de 2 ani sau de 2 zile.La lucru de 24 de ore cu el nu mi-o dat nici un crash(ubuntu 11.04) pe când la windows după 12 ore trebuia să îi dau restart că funcţiona ca cizma tocmai de asta serverele rulează Sisteme de operare bazate pe Linux, din cauza stabilităţii şi fiabilităţii acestor tipuri de sisteme de operare. Windows-ul este bun al un singur lucru şi anume la gaming deoarece gamerii sunt condamnaţi în mod tacit las Windows, producătorii de jocuri nu fac jocuri numai pentru Windows şi asta vine tot de la Microsoft că într-un fel sau altul şi-au dat mâna ca să treacă puntea(cestii comerciale ce au ca scop rotunjirea veniturilor Microsoft-ului).
Windows-ul îţi omoară hardware-ul cu o interfaţă arătoasă(windows 7) şi îţi forjeazăhard disc-ul şi procesorul pe căând orice distribuţie bazată pe Linux va rula mul mai lejer şi silenţios deoarece lucrează mai mult cu memoria decât cu hard disc-ul plus că nu este pretenţioasă la resurse. Unele distribuţii de Linux pot rula şi pe 112 Mb(DSL de exemplu) ca să nu mai zic că cerinţele hardware sun reala nu micniuni comerciale ca la Windows.Cică VIsta rulează pe 512 Mb cică sau se poate dar numai rulează ca de folosit precis nu, Weindows 7 rulează pe un single core şi un Gb ram, iar alta minciună gogonată, ulează dar numai sistemul de operare altceva nimic.Pe când la Ubuntu de exemplu când se zice ca trebuie minim 512 pentru a rula normal aş aşi este la 512 Mb Ubuntu va funcţiuona normal.
Alt avantaj la orice distribuţie de Linux este faptul ca îl instalezi şi îl foloseşti, deci gata cu căutatu driverelor gata cu căutatu aplicaţiilor deoarece şi driverii şi aplicaţiile de uz general sunt deja instalate(de la suite office la editoare de poze, playere de muzică/filme+_codec-uri, etc), deci cei ce au făcut aceste distribuţii s-au gândit aşa:timpul costă bani şi trebuie să îl valorifici cu altceva nu săpierzi şi 5 ore până săîţi termini calculatorul de resoftat şi optimizat aşa cum se poate întâmpla la Windows, mai ales XP ca la 7 scapi că are deja driverele instalate.şî loista continuă, dacă eşti interesat arunca o privire la mine pe site la sisteme de operare/linux şi vei vedea acolo că am dezbătut pe larg şi Linux-ul.Succes

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ambele. Cand ai nevoie de windows folosesti windows, cand ai nevoie de Linux folosesti linux, doar ca un utilizator de rand care foloseste calculatorul in scopuri de informare si divertisment nu va sti cum sa foloseasca un Linux.

| DeyCj a răspuns (pentru suntserios):

Sau se poate şi fără folosind emulatoare ca Wine sau play on Linux precum şi un Windows instalat într-o maşină virtuală(virtual box) dacă chiar nici cum nu se poate emula.Deci nu e nevoie de Windows cu Linux în dual boot nu?

| suntserios a răspuns (pentru DeyCj):

Nici nu am zis in dual boot. Asta e la alegerea fiecaruia, dar eu nu prea agreez masina virtuala.

| doctorandus a răspuns:

Si una si alta, le poti folosi pe amandoua pe acelasi calculator. Eventual mai instalezi si Hackintosh, sa ai si Mac OS.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Windows findca este mai bun si esti mai sigur pe el. Toti il au oricum nimeni nu mai are Linux!winkingFi si tu in pas cu modawinking Succeswinking

| Flaviucu a răspuns (pentru anonim_4396):

In pasa cu moda ha? Linux-ul a aparut dupa Windows, deci este mai nou.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Flaviucu):

Dar windows este cu mult mai bun!

| Flaviucu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, pentru tine care te joci si stai pe net, pentru un programator nu e bun crede-ma.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Flaviucu):

Pei eu am programator si GTA v i foarte mare jocul tot mai bun este Windows stiu din propria experienta si matusa ea are Linux si i foarte greu! Oricum faci cum crezi tu ca este mai bine pentru tine tu ai cerut doar niste pareri! De acord?

| Flaviucu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce programator ai tu?laughing Stii ce e un programator? Un programator e acel om care iti face tie un program si tu il folosesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Flaviucu):

Pei da taicamiu! El este rpogramatorul!

| Flaviucu a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai ca las dupa el laughing Ii urez spor in C++

| anonim_4396 a răspuns (pentru Flaviucu):

Am si ila si am si Just Basic este inginer in calculatoare! Habar nu ai tu ce stie el!laughinglaughinglaughinglaughinglaughinglaughinglaughinglaughing Ba daca nu vrei windows de ce ne mai intrebi?

| Flaviucu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pune-l pe taticu tau sa te ajute sa te uiti cine a pus intrebarea ok viitorul programator al Romaniei? Apropo un om care stie informatica cat sa faca un program nu se face cunoscut si il invat pe copilu lui sa nu zica la nimeni ca el e un informatician foarte bun. Bine minciunica? Hai ca nu ma cert cu tine, vad ca esti nasut din 2000

| anonim_4396 a răspuns (pentru Flaviucu):

Nu ca el nu stie si nici nu il intereseaza si nici eu nu ma cert cu tine findca este data lui varumiu! Eu am 15 ani nu 12! Ca i id lu frate-miu alta treaba!

| Jica a răspuns (pentru anonim_4396):

Uai. Pleaca de aici ca tu nici nu stii ce-i cu viata ta si stii tu ce ii mai bun laughing

| DeyCj a răspuns (pentru anonim_4396):

Te contrazic.Se vede că nu ai încercat nici o dată un sistem de operare bazat pe Linux. Dacă cumva ai un smart phone şi ai în el Android atunci înseamnă ca deja foloseşti o distribuţie bazată pe Linux. Dacă Jamurile Lui Gates erau aşa bune atunci cum de armata americană foloseşte Red hat Linux sau Google-ul cum de are servere pe Linux?; de rău ce îi?; la fel si Android-ul?

| DeyCj a răspuns (pentru anonim_4396):

E bun dar numai pentru jocuri.De ce? Politica comercială că dacă ar face jocuri pentru linux ar muri de foame aşa că le scriu pentru Windows ca să vă tundă de bani. Windows din start nu e bun ca are nucleul de acum 20 de ani.Singura inovaţie de ce or fost capabili cei de la Microsoft o fost cu Windows vista, acolo o fost adevăratul progres.Restul îs minciuni comerciale ca să vă facă să le cumpăraţi mizeria de sistem de operare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeyCj):

Ok Cum vreti voi eu nu ma mai bag! Eu mi-am zis parerea si atat Na-m nimica cu voi si lasa-l pe el sa aleaga ce vrea! Salut

| sltlp a răspuns (pentru Flaviucu):

Desteptule, kernel-ul de linux aparuse inainte de windows

| RC33 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa vedem cat de sigur e cand primesti un virus/atac/blue screen/update si iti pica serverul.

| RC33 a răspuns (pentru DeyCj):

Bine zis!

| DeyCj a răspuns (pentru anonim_4396):

Zici tu că Windows-ul mai sigur decât linux.Eu în locul tău mă mai documentam.Pe Linux există doar 5 viruși și și ăia trebuie să fii ultimu fraier ca să îi iei(și aia dacă dai acces de root la ei ceea ce se face prin parola introdusă de user) pe când la Windows nu ai cum să dai de un Windows fără viruși 100% că NU există Windows nevirusat sau ne tranzitat de viruși și alte programe de astea, de unde și lentoare lui în timp, de ce? simplu; Nici cel mai scump și performant antivirus din lume NU îți oferă protecție de 100%(dacă știi cum funcționează un astfel de program o să îmi dai dreptate), numai miciuni comerciale, ca să nu mai zic că chiarproducătorii de antiviruși lasează „virușii" pe net și apoi îți oferă „soluția" prin update asta ca să stârnească panică și să li se umple buzunarele de bani de la userii obsedați de Windows(sau la noi ciobanii cibernetci care nu vor să evolueze sau cred că Windopws XP SP2 e cel mai bun din lume(real e scos din uz de 2 luni)).Cât despre popularitatea lui e simplu că la multi le place să își piardă viața jucându-se, dar cum și pierderea de timp costă bani mai și nplătesc licențe de Windows și jocuri ca să facă ce?! să își piardă pur și simplu vremea, sau să le fure cum se face la noi (că asta știm să facem cel mai bine să furăm(eu unu sunt contra și i-aș executa aspru pe cei ce fură că tot furt este chiar dacă nu e furt fizic dar tot aia e). Mafia asta globală a Microsoftului ce are ca scop îmbogățiere unui multimilionar ce o devenit așa făcâd ilegalitați venituri ce i se rotunjesc datorită și vouă ce îl folosiți diar, prin asta făcându-i reclamă gratis unei mizerii de OS depășite și absolut nesigure.Linuxul este din ce în ce mai folosit, și când zic Linux NU mă refer la Ubuntu(care e o mare mizerie comercială ce face Lumea Linux de rușine în opinia mea, mai ales de la versiunea 11.10 în sus când a devenit comercial, adică mult și prost) ci la Debian, PC Linux OS, etc; ca să nu mai zic că 99% din server rulează LInux(cent OS, Slakware sau Ubuntu); chiar și Google are toate echipamentele și serverele ce găzduiesc motorul lor de căutare și serviciile pe platforme Linux(de rău ce îi de aia îl folosește nu?), ca să nu mai zic că peste 30% din useri deja folosesc Linux, sau iar unu bun e că pe piața microdevice-urilor smartphone-urilor și tabletelor Linux e Lider(da Android e un sistem de operare bazat pe Linux, deținut și dezvoltat de Google), șin lista continuă. Succes

| xBya a răspuns:

Linux e gratis 100%, nu se blocheaza (spre deosebire de Windows), e mai performant si mai stabil si din ce in ce mai multe programe, jocuri, etc au varianta pentru Linux. Profu' meu de informatica il recomanda.hee hee

| Flaviucu a răspuns:

Windows-ul este pentru oamenii de rand sau mai bine spus pentru oamenii clasici care folosesc calculatoare.
Linux-ul este pentru cei mai avansati adica pentru hackeri sau programatori.

| BULANGIU96 a răspuns:

Windows - Jocuri / popularitate

| BiscuiteOreo a răspuns:

Mac. Pentru că de aceea.

| xxx97 a răspuns:

Programator=linux 100%
gamer, om de rand, copil etc=windows

| marius81 a răspuns:

Linux cel putin parerea mea
este mai stabil mai sigur, iar cat despre partea ca ar fi greu
nu este chiar asa de greu pe cat crede multa lume
incearca-l si convingete singur cel mai bine
http://bucudava.blogspot.ro/2012/08/jurnalul-unui-utilizator-linux.html
poate iti va fi de ajutor linkul de mai sus