| HighFlyer a întrebat:

Care placa video e mai buna :
-Gainward nVidia GeForce GT630, 2048MB, GDDR3

http://www.emag.ro/......EKVBKBBBM/

-Gainward nVidia GeForce GT630, 1024MB, GDDR5
http://www.emag.ro/......EDVBKBBBM/

Si vreau sa stiu cu ce ma ajuta in joc cata memoria are placa(1024MB/2048MB) si tipul memoriei(GDDR3/GDDR5).

Răspuns Câştigător
| Me2 a răspuns:

Gddr3 e mai lenta, iar gddr5 e mai rapida in jocuri, dar si in alte aplicatii, memoria multa de la 1gb in sus conteaza doar pe rezolutii FULL HD sau mai mari, dar degeaba iei o placa video cu 4gb ddr2 64 bit ca nu are ce sa faca cu memoria aia, e prea slaba si placa video nu foloseste din cei 4gb nici 512mb, o placa video ok este asta
http://www.pcgarage.ro/......8-bit-vga/

Este mult mai buna decat ambele modele de gt630 (ddr3, ddr5)

6 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Mai buna e GeForce GT630, 1024MB, GDDR5
Per ansamblu ambele sunt niste pocnitori (gaming) ca sa nu zic altfel!

LA O PLACA VIDEO TE UITI:
- la versiune - DDR, DDR2, DDR3, DDR5 - cu cat este mai noua cu atat mai bine! DDR5 (Graphics Double Data Rate, version 5)este cea mai noua versiune
- la memorie (cat mai mare) - 1, 2, 3, 4 GB de memorie
- la BUS - numarul de biti (cat mai mare) - Notiunea BUS se refera la traseul intre procesor si memorie. Largimea acestui BUS ne spune cati biti pot circula intr-un sens in acelasi timp (cate trasee fizice de date sunt intre memorie si procesor).
La un BUS de 64 biti circula simultan cate 64 biti, iar cu cat BUS-ul este mai mare (128 sau 256 biti) trec mai multi biti simultan. Din punct de vedere al constructiei, este normal ca o placa care are busul de 256 biti sa fie mai scumpa decat una cu bus de 64 biti pentru ca are mai multe trasee fizice intre memorie si procesor.Astfel o placa video cu 2GB bus 128biti este mai lenta decat acceasi placa video cu 1GB bus 256 biti.
- tehnologia de fabricatie - 28 nm este cea mai noua, cea mai mica pana in prezent si cu cel mai mic consum de energie.
- frecventa procesor(MHz)sau numarul de impulsuri de tact - cu cat este mai mare, cu atat mai bine.La un impuls de tact trec o singura data bitii dintr-o parte in alta (64 biti pe un bus de 64, 128 biti pe un bus de 128 sau 256biti pe un bus de 256). Acest impuls de tact se masoara in MHz (milioane de cicluri de tact pe secunda).

Referitor la cifre ->Uite cum sta treaba in placile grafice, prima cifra reprezinta numarul de serie sau modelul de placa video, in cazul nostru avem seria 6. Acum despre celelalte cifre de dupa 6 si anume 10 - 20 - 30...reflecta performanta placilor video dupa cum urmeaza
10-20 - placi video slabe
30-40 - low-end
50 - entry-level
60 - medii
70-80 - high end
90 - cele mai performante - The Best!
Bineinteles ca in calcul se ia si numarul de BITI cat si modelul DDR 2-3-5, memoria.

Bafta!

| HighFlyer explică (pentru neluL):

Eu am vrut un gpu cugddr5 pentru ca am un monitor cu rezolutia 1900x1200, cam asa si cineva mi-a zis sa iau neaparat, iar gt630 era cel mai ieftin si din cate am vazut jocurile merg bine.

| neluL a răspuns (pentru HighFlyer):

GT 630 e minim si DA merg ceva jocuri pe ea, jocuri usoare.Recomand minim asta http://www.cyberport.ro/......ox-4834574

| Me2 a răspuns (pentru HighFlyer):

Acuma am vazut ca ai rezolutie FULL HD, asa ca o placa video ok pentru acea rezolutie este hd 7770, se descurca in orice joc pe rezolutia aia daca nu exagerezi cu detaliile si cu AA/AF
http://www.pcgarage.ro/placi-video/asus/radeon-hd7770-1gb-ddr5-128-bit/

O placa ceva mai buna este 7790
http://www.pcgarage.ro/......128-bit-1/

Sau 7850 care e cu destul de mult peste ambele
http://www.pcgarage.ro/......5-256-bit/
Si are un pret bun acum
Daca vrei ceva si mai performant orienteaza'te spre gtx660, 7870XT, gtx 760 si multe altele

| HighFlyer explică (pentru Me2):

Sunt scumpe eu vreau sa-mi iau alt calculator pe piese si la placa video eram nesigur, probabil o sa-mi una mai buna, dar tot cu gddr5, ca vad pe monitorul meu un abtibild si scrie full hd.

| sltlp a răspuns:

Sfat: daca poti sa mai strangi ceva banuti(100+ lei), sa iei asa ceva: http://bit.ly/141HzPH
Deoarece performantele sunt pe putin duble.