| Happyintotdeauna37 a întrebat:

Care procesor e mai bun: Pentium Quad-Core sau Intel Celeron!?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Daca ai mai multe nuclee nu inseamna ca esti mai rapid. In unele cazuri un dual core este mult mai bun decat un quadcore, spre exemplu un dual core de la Intel bate lejer un quadcore de la amd in single core, cat si overall. Sunt multe variabile, de exemplu Daca acel quadcore este un Intel de generatie noua, si acel celeron este o generatie mai veche, acel quadcore este de 2x mai rapid decat celeronul(presupunand ca e dualcore), alte variabile mai sunt precum arhitectura, daca acel quadcore este pe 65nm de exemplu, si dualcoreul este pe 14nm, tragi tu concluzia. Toate ne duc la generatie. Cu cat este mai nou cu atat mai puternic(in majoritatea cazurilor).

Cand alegi un procesor te uiti dupa arhitecura, cu cat mai nou cu atat mai bine, la frecventa, cu cat mai mare cu atat mai bine, si la nuclee, cu cat mai multe cu atat mai bine, dar repet, in unele cazuri nu conteaza cantitatea ci calitatea.

2 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Pentium Quad-Core.
Depinde si de model.

| DJGE0X a răspuns:

Quad-Core