| xXDeNyXx a întrebat:

Care sunt culorile calde? si reci? am o tema la desen si nu prea stiu. mersi...

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cald=galben mai inchis spre portocaliu
Rece=Albastru clar spre alb

| beautifulkiss a răspuns:

Buna culorile primare sunt galben, rosu si albastru, de la ele se formeaza celelalte culori prin derivare. Urmatoarele derivate sunt portocaliu, violet si verde. Tot prin derivare se pot naste o infinitate de nuante.
Culorile calde sunt rosu, galben, portocaliu si toate nuantele derivate. Culorile reci sunt albastru, violet, verde si toate nuantele derivate.

Albul si negrul nu sunt culori!
Sper ca te-am ajutatbig grin

| alejinxique a răspuns:

Culorile calde sunt: rosu, galben, oranj si culorile reci albastru, verde, maro, violet, indigo. atentie ca negru si alb sunt nonculori, nu sunt culori.

| WiiFii a răspuns:

Culorie "de baza" reci sunt albastru, verde, maro, violet etc, iar alea calde sunt rosu, galben, oranj etc. Daca gresesc sa ma corecteze cineva.

fundita :X

| ancutsa410 a răspuns:

Culori calde-rosu, galben, alb, Orange
culori reci-negru, violet, albastru, verde

| kuka a răspuns:

Culori calde: rosu, oranj, galben
culori reci: verde, albastru si violet

| Dadaaa a răspuns:

Rosu, galben si oranj sunt culori calde iar verde, albastru si violet, culori reci. Bafta! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata sa te documentezi singur prin cautare pe net

| Haydee a răspuns:

Culorile calde: oranj, rosu, galben;
Culori reci: verde, albastru, mov;
Uite, poate te ajuta:
http://www.vreauculoare.ro/culoare/contraste-cromatice.php
sau mai cauta aici:
http://www.google.ro/......http?/
Succes!

| Nokitochikushi a răspuns:

Culorile calde sunt: rosu, Orange, galben
culorile reci: albastru, verde şi inca una nu mai stiu... sunt ani multi de atunci
iar cele primare sunt rosu, galben si albastru

| A_7901 a răspuns:

Rosu portocaliu galben si nuantele lor.

| Dina_7138 a răspuns:

Culorile calde sunt cele deschise, care te linistesc (de exemplu, galben, alb, albastru.) Culorile reci sunt cele inchise (rosu, visiniu, cafeniu, negru.).

| foxi a răspuns:

Dina@, daca nu stii taci sau documenteaza-te! Nu debita prostii!

| Bitzy a răspuns:

Culori calde:rosu portocaliu galben
Culori reci: verde, albastru si violet

sper ca te-am ajutat! pa-pa!

| Andreeaaa555 a răspuns:

Calde:rosu galben si Orange
Reci:albastru, verde si violet.