| DenqOO a întrebat:

Care sunt diferentele intre windows 10 home edition si pro?

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Windows 10 Pro are mai multe utilitare si module care sunt aproape inutile unui utilizator casnic, fiind gandite pentru mediul business.

Le poti gasi in linkul colegului, insotite de explicatii.
Pe scurt e vorba despre virtualizare, criptare a datelor, magazin de aplicatii dedicat mediului Business, sincronizare mai buna cu serviciile cloud, (nu ma refer la OneDrive, ci la Azure), suport imbunatatit vPro (adica functii remote necesare in mediul profesional).

Cel mai util serviciu pe care il are insa varianta Pro, necesar oricarui utilizator, este posibilitatea de a opri update-urile care se instaleaza in mod automat.
(in varianta Home se pot opri din Windows sau din servicii, dar nu definitiv, doar din Registry Editor sau Group Policy, in Windows 10 Pro, se pot opri pentru o perioada nedeterminata).