| teutzykapiki a întrebat:

Care sunt personajele din fratii jderi. ajutati-ma

5 răspunsuri:
| Ionait a răspuns:

Dupa cum am spus: mama Jder, tatal Jder si fratii Jder? Chiar va e lene sa cautati pe google? Ca sa nu mai spun de citit cartea.

| push2gl a răspuns:

Ionuţ Jder, Alixăndrel Vodă, Dumitru Crivăţ,Nicodim (Nicoară) ,Cristea, Dămian,Simion

| push2gl a răspuns:

Personaje principale: Ionut Jder si Alixăndrel Vodă - fiii comisului Manole Păr-Negru, zis Jder;
Personaje secundare: Simion (fratele cel mare), Dumitru Crivăţ; calugarul Nicodim (Nicoara); vistiernicul Cristea; negutatorul Damian si Stefan cel Mare.

| Almássy a răspuns:

Pai...jupaneasa ilisafta jderoaia-mama jderilor; comisul manole par -negru- tatal jderilor; ionut jder, simion jder, vistiernicul cristea, negustorul damian, ioromonahul nicodim(badita nicoara)=fratii jderi; stefan cel mare; alexandrel voda -fiul lui stefan cel mare; jupaneasa candachia -sotia lui cristea jder; jupaneasa marusca-sotia lui simion jder; postelnicul stefan; dumitru crivat; cuviosul amfilohie sendrea; parintele timoftei; parintele stratonic cel nebun; JUPANEASA anca mama maruscai; jupanita nasta; lotrul grigore gogolea zis si ratoi, mos ilia alapin chiorul si......cam atat mai tin mintehappy

| RealLWWolf a răspuns (pentru Ionait):

La răspunsul dat de tine, mai bine nici nu l postai