| Kcristy a întrebat:

Care tastatura este mai buna pentru gaming https://www.emag.ro/......D7KZ12BBM/ SAU https://www.emag.ro/......DZ8QV2BBM/ Am inteles ca Switch-urile outemu brown sunt mai bune decat Outemu Blue la jocuri.

Răspuns Câştigător
| TheRealFantasy a răspuns:

Sincer, ambele sunt la fel, ok pentru pretul lor, ok ca si tastaturi dar naspa ca tastaturi mecanice.

Nu exista switch "mai bun" in general, diferentele intre switch-uri sunt urmatoarele:
- switch-urile outemu sunt versiuni chinezesti (cred), oricum asiatice (remake-uri) de la switch-urile cherry mx, care (nesurprinzator) sunt mai bune calitativ si dureaza mai mult in timp
- switch-urile reactioneaza diferit la o tastatura mecanica fata de una cu membrana si diferit intre ele in functie de culoare; de exemplu switch-urile red sunt cele mai rapide (cred, se poate sa fie si hibrizi sau altele iesite noi, who knows), switch-urile brown sunt in schimb mai incete (mult mai incete) la reactii, mai bine zis sunt mai rigide, adica trebuie sa apesi MULT mai tare pe ele, switch-urile blue sunt undeva intre, cele gray sunt intre red si blue; personal iti sugerez sa mergi pe RED sau BLUE, stiu un tip care are switch-uri CHERRY MX BROWN pe o tastatura Steelseries (mi-e lene sa caut modelul, e irelevant oricum fiindca toate switch-urile brown sunt la fel) si se apasa greu, daca vrei sa apesi mai multe taste una dupa alta repede vei avea MARI dificultati. laughing
Pe langa asta, unele tastaturi mecanice au o limitare la cate taste poti apasa simultan (in acelasi timp), de exemplu tipul ala cu switch-uri cherry mx brown putea apasa doar 3 taste simultan, cand apasai 4 nu "citea" pc-ul a4a tasta apasata.

Sfat: Cumpara-ti o tastatura decenta cu switch-uri cherry mx red sau blue sau una cu outemu blue macar, nu te risca cu brown din moment ce nu stii (aparent) diferentele. Si in nici un caz nu lua una cu membrana sau o tastatura sub 200 de lei mecanica. GL

3 răspunsuri:
| TheRealFantasy a răspuns:

Ca tot mi-ai dat funda.
Asta-i tastatura Steelseries pe care o avea tipu (si inca o are :)) ):

https://www.emag.ro/......EJJVDBBBM/

Uite un exemplu de tastatura "decenta" cu switch-uri Outemu Red:

https://www.emag.ro/......D71N9NBBM/

Nu stiu sincer ce ai putea gasi mai calitativ si mai usor de utilizat care sa fie accesibil (100-250 lei) si sa aiba switch Outemu.

Un exemplu de tastatura cu Cherry MX Blue foarte buna ar fi asta:

https://www.emag.ro/......D7SVX7BBM/

Am scris asta de pe telefon (2 am) :)) o sa ma uit in schimb maine pe laptop ca stiu ca si eu ma uitam la niste tastaturi acum ceva timp cu cherry mx red si blue.

| TheRealFantasy a răspuns:

Nu vreau sa zic ca sunt prost dar am ratat cateva aspecte.

Chit ca acele switch-uri Outemu sunt copii si vor tine mai putin decat garanteaza producatorii (50 milioane apasari), nici tastaturile cu Cherry MX nu au vreo garantie ca tin atat, uneori se strica si alea inainte de termen.
Principala problema cu tastaturile mecanice este ca unele taste devin defecte, dintr-o data, dupa o perioada de timp. Asta se intampla la cele cu bump din cate am observat. Tastele la o tastatura trebuie sa nu aibe ghosting (toate ar trebui sa fie asa pe eMAG/pcgarage/altex); de obicei e mentionat ce taste au anti-ghosting sau sunt "independente" pe romaneste, de preferat sa fie toate sau 80+; ghosting-ul e atunci cand unele combo-uri de taste (ctrl+alt+delete/ctrl+c/ctrl+v/etc.) pur si simplu nu mai merg sau cand se apasa doua taste de-odata dar tu apesi doar una, practic e o eroare generala in care tastele se apasa altfel decat cum ai apasat tu pe ele.

Stii ca am zis ca la unele switch-uri tastele devin mai greu de apasat, e de la switch-uri si asta inseamna "bump", efectiv cand apesi o tasta va avea mereu un punct de oprire dupa care se apasa, adica o sa fie oprita inainte sa se apese complet.
Unele fac un "click" mic (care se aude de la 10-20 de metri :)) ) care in timp poate deveni enervant si din nou, la "gaming" sau in general poate fi enervant fiindca presupun ca nu esti obisnuit/a cu asa ceva.
Fiecare switch are o forta necesara care trebuie aplicata pentru a se apasa tasta complet. Ordinea de la cea mai usor de apasat la cea mai grea ar fi Red > Brown > Blue (black > white > green, dar nu le pune pe astea, sunt deja aiurea).

Uita-te aici care au acel "bump", care au click si ce forta iti trebuie sa le apesi pe fiecare (mare parte e valabil si pentru Cherry MX si pentru Outemu, Razer si altele):
http://i.imgur.com/wskQOwc.png

Acea tastatura cu switch-uri Outemu Red pe care am lasat-o mai sus e ok si TKL vine de la tenkeyless (10 taste mai putin) fiindca ii lipsesc cele 10 taste numerice (0-9) de langa sageti (bine ele sunt mai mult de 10, ca mai sunt si alea de langa ele, dar in mare parte asta e ideea, ca lipsesc alea din dreapta sagetilor).

Daca vrei sa iei una cu switch-uri Outemu Blue (care au bump si
click) acea tastatura pe care ai mentionat-o tu (Redragon Vara) este buna, chiar foarte ok si are chiar si o varianta TKL care e mai ieftina DAR nu are RGB lighting, ci doar RED lighting.

https://www.emag.ro/......DJL769BBM/

Daca te uiti in poze vei observa ca este o poza in care se vad switch-urile (Outemu Blue).

Tastatura Redragon Vara mentionata de tine e vanduta de eMag, asta (Redragon Kumara TKL) e vanduta de Flanco, astia sunt ok dar ai grija la alti "parteneri" eMAG (gen Quickmobile care vinde telefoane cu soft in chineza).

Alta tastatura cu switch-uri Outemu Blue care pare iar ok:
https://www.emag.ro/......D8PZG7BBM/

Acum ca am zis de switch-urile alea colorate cum merg si care sunt, am uitat sa mentionez ca exista si hibrizi (si probabil vor mai iesi si altii) care deja sunt produse finite si exista deja tastaturi pe piata.
Switch-urile Silver sunt cele mai rapide (deocamdata), dar in Romania nu cred ca sunt pe piata tastaturi cu astfel de switch-uri inca.

Pe astea mai sigur le gasesti pe amazon/ebay (toate-s cu silver switch):
https://mechanicalkeyboards.com/....../index.php

Acum na, ai mare grija cand cumperi ceva, eu doar iti dau niste sfaturi ca oricine de pe site-ul asta. Eu NU am testat toate tastaturile la care am pus link-uri (doar aia SteelSeries SteelKeys 6Gv2); asa cum am mai tot scris, "cred ca sunt ok", "pare ok", ma iau si eu dupa ce switch-uri are, dupa review-urile de pe site-urile romanesti (eMAG/pcgarage) si specificatiile tehnice de la producator (daca sunt).
Sunt destul de sigur ca e o sansa destul de mare sa inceapa sa nu iti mai mearga x sau y tasta, de obicei din litere (tipului cu steelseries i se apasa greu, adica doar intr-o pozitie anume cand apesi tastele I si P, mereu cand joc cu el chestii pe tastatura lui il pun pe el sa le apese :)) ca eu nu pot :| ) dar asta doar la cele cu switch-uri cu BUMP, in special la cele BLUE si BROWN.
De-aia am zis *sa iti iei tastatura cu switch-uri cherry mx red sau blue macar, sau macar outemu blue*; rectific, ia-ti cu cherry mx red sau outemu red sau cu orice switch care imita red, asta daca ai avut inainte tastaturi cu membrana fiindca switch-urile RED sunt mai rapide si nu au acel "bump", ceea ce o face mai similara cu o tastatura cu membrana (si e sansa oarecum mai mica sa se "strice" din taste sau din sistemul de iluminat, fie el RGB sau single light, CRED, din nou nu sunt sigur, pot doar sa iti zic ca la alea cu brown si blue switch mai mult ca sigur dupa 1-2 ani sau mai bine vor incepe sa mearga aiurea unele taste, foarte putine).

Vai ce romane. :))
Scuze daca m-am lungit dar daca vrei sa cumperi o tastatura m-as simti prost daca si-ar cumpara cineva ceva doar fiindca am dat eu un sfat prost.

Daca doar vrei sa stii mai multe informatii, uite niste chestii misto :)) :

Tastatura cu hall effect (foloseste magneti pe langa switch-urile tipice care cred ca-s brown/black/grey)
https://www.reddit.com/......echanical/

Ca tot a dezmembrat tipu ala switch-urile mi-a amintit sa zic si de O-Ring-uri (sunt acele inele mici de cauciuc care stau undeva deasupra switch-ului si ajuta la reducerea zgomotului si a presiunii).
https://www.youtube.com/watch?v=Zq4bV_7KH1c

Astea-s toate tipurile de switch-uri de la Cherry din seria MX cu descriere pentru fiecare.
http://cherryamericas.com/product/mx-series-2/

Uite si niste explicatii in romana la ce am zis eu (chiar daca unele chestii se repeta, video-urile sunt chiar bune, oamenii stiu despre ce vorbesc):
https://www.youtube.com/watch?v=xRnnahx_kUs
https://www.youtube.com/watch?v=Zq4bV_7KH1c

| Kcristy explică (pentru TheRealFantasy):

Multumesc de sfat. Eu pur si simplu vreau sa gasesc o tastatura cu timp de reactie foarte bun adica sa nu am delay cand joc. Pana acum am jucat cu o tastatura normala si vreau sa trec la una mecanica din cauza ca am auzit ca sunt mult mai rapide.