| Ir0nMaN a întrebat:

Caut si eu o metoda sa micsorez marimea unei poze ( adica ea are 500kb si vreau sa o fac de 200-300 kb ). Ma puteti ajuta, va rog?

Răspuns Câştigător
| Anaeli a răspuns:

Http://lunapic.com
Incarci poza pe site, alegi Edit, Resize Image. Scrii dimensiunile dorite, Apply Resize, apoi salvezi poza (clic dreapta, Salvare imagine ca).

10 răspunsuri:
| victoas a răspuns:

Daca e in alt format decat jpeg trasforma poza!

| virusake a răspuns:

Micsoreaza-i rezolutia (resize).
Sau deschide-o in paint => Save as => Salveaza-o in alt folder si ea o sa apara la aceeasi rezolutie, dar la o calitate mai slaba (insesizabil).

| razvanyoung a răspuns:

Marimea unei poze depinde de calitatea si dimensiunile ei!
Singura modalitate pentru micsorarea marimi unei poze este sa micsorezi dimensiunea ei (rezolutia)!
Daca vrei trimite-mi un PM cu id`ul tau si iti fac eu poza cum vrei!
Bafta si sper ca te-am ajutat!

| jedeka a răspuns:

Depinde de poza si la cat esti dispus sa pierzi din calitate. Daca formatul este bmp, tiff, raw sau orice alt tip de format fara compresie de date, pozi incerca sa transformi poza respectiva in JPG.
Daca este deja JPG, ai putea sa incerci sa scazi din calitatea compresiei, dar in acest caz poza s-ar putea sa arate destul de urat.
Ce mai poti incerca:
sa schimbi formatul de compresie: spre exemplu, daca poza are putine culori (pana in 256), ai putea sa o tranformi in GIF;
sa ii reduci dimensiunea (sa tai din ea)

| Ð0ℓySh a răspuns:

Eu o fac in photoscape.De ex, ai modificat poza, si cand vrei sa o salvezi click pe SAVE... apoi SAVE AS...alegi fisierul unde o salvezi din nou click.si iti vine si optiunea cu care o poti redimensiona. Si apoi OK
Good luckwinking

| TpuNoName123 a răspuns:

Du-te'n photoscape
de aici îl poţi downloada
http://www.photoscape.org/ps/main/download.php
pui poza şi dai la resize.
[IMG]http://i53.tinypic.com/e99quu.jpg[/IMG]
funda?

| Sperman a răspuns:

Foloseste programul Photo Filtre, eu il folosesc atunci cand trimit poze pe Yahoo sau le uploadez undeva pentru cineva anume ca sa poata sa le descarce. Este foarte bun, recomand.

neluL
| neluL a răspuns:

500 kb inseamna ca este destul de mica! Ce vrei sa-i mai faci? O poza normala are 4-6 Mb! In Paint o poti transforma in PNG si asa mai scade cativa kb fara sa observi diferenta! Ca sa o faci de 200Kb trebuie sa tai din ea, tot in paint poti face asta!

| JaJe a răspuns:

Ai 3 modalitati:
-Prin micsorarea marimii imaginii respective, de exemplu de la 1280x1024 pixeli la 640x512, imaginea va fi mai mica dar acelasi calitate.

-Prin comprimarea imaginii, (ai nevoie de un soft cum este Corel) imaginea ramane acelasi marime dar calitate mai slaba cu X % mai putin (intre 1-100% la alegerea ta)

-Daca imaginea respectiva este format in format.BMP transformal in alt format cum ar fi.JPG aceasta reduce drastic din cantitatea memoriei.

Numai bine!