| feninascumpika a întrebat:

Ce camera de la Canon îmi recomandați?(vreau sa fac fotografii de portret)
Buget 3000 lei.
Știu ca trebuie și obiectiv iar eu as opta pentru un 50mm 1.8 stm

Răspuns Câştigător
| Starla14 a răspuns:

Lasand la o parte teoriile celuilalt raspuns o sa-ti spun parerea mea, cea a unui fotograf de portret.

Nu conteaza aparatul asa de tare, insa pe cat posibil cumpara macar din gama mid-range (ex 70D, 80D, 77D). In curand vine black friday poti arunca un ochi.

Obiectivul de 50mm este super, il folosesc si eu si este clar, nu are aberatii, bokehul e frumos.
Cu toate ca e luminos la 1.8 nu suficient sa faci poze "in pesteri" insa cu putine cunostinte despre lumina o poti folosi in folosul tau.

Canon este o firma buna, nu mai buna sau mai proasta decat Nikon ci diferita. Marii fotografi le folosesc pe ambele cu succes.

Btw invata si editareiar rezultatele vor fi super

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

DAca vrei sa faci exclusiv portrete, atunci da, ai nevoie de preferat de un 50 sau 60mm.

f/1.8 ai nevoie daca tragi cadre in conditii de lumina scazuta.
(in muzee, biserici, pesteri, afara la apus, etc).

Daca e pentru studio, poti folosi lumini de studio, si poti economisi, cumparand obiective cu deschidere mai mica a diafragmei (de la f/3.5 la f/5.6 merge orice).

De la Canon ar fi prin stocuri, la diferite magazine, urmatoarele, insa de regula vin la KIT cu obiectiv 18-55, etc... (bun si el la nevoie)
2000D
750D
200D
1200D
100D
4000D

Desi eu sunt posesor de Canon (si sunt multumit in general), as merge in locul tau pe un NIKON D5300 sau D3500, nu o sa regreti deloc.