| alexgerchev a întrebat:

Salut ce obiectiv ați recomanda pentru fotografie portret ca să iasă cat mai blurat fundalul 50mm 1.8 SAU un obiectiv 75-300 pentru Canon, menționez ca nu vreau sa dau foarte mulți bani pe obiectiv sunt la inceput

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cel de 50 e ok.

| NLS a răspuns:

In caz ca nu ai aflat inca, pentru adancime mica de camp (blurarea fundalului si efectul de bookeh) trebuie ca:

1) obiectivul sa aiba apertura (deschiderea diafragmei) cat mai mare.
Asta presupune sa aiba acel f/number cat mai mic.
Deci daca doar f/1.8 iti permiti e ok.
Exista si f/1.4 sau f/1.2, dar au niste preturi...

Sub nici o forma nu faci treaba cu 75-300, daca are de exemplu f/3.5-6.3

Pe de alta parte, daca esti interesat de portrete, acesea ies cel mai bine cu 70-105mm.
Printre fotografi se vorbea mai demult de obiectivele de 60mm ca fiind pentru portrete. E cu cantec. Actualmente, majoritatea prefera 70-85mm, dar bineinteles ca trebuie sa ai spatiu mai mare intre tine si subiect cu acestea, deci pentru studio, poate ca 60mm nu e o idee atat de rea.

2) senzorul de imagine al aparatului (deci vorbim despre aparat, nu obiectiv) trebuie sa fie cat mai mare.

Exista intre DSLR si mirrorless-uri 2 tipuri de senzori :

APS-C (23.6 x 15.7mm) (Nikon, Pentax, Sony, Fujifilm, etc)
si (22.2 x 14.8mm) (Canon)
si
FF (Full Frame) (36 x 24mm)

Banuiesc ca nu ai vreun FF ca incepator, asa ca, fiind si Canon, putin ghinion aici.
Stai linistit, exact un APS-C Canon am si eu, si cu obiectiv cu zoom (17-55mm, are f/2.8 la ambele capete) obtin un bookeh destul de interesant ziua cand am lumina din plin.

3) forma si numarul lamelelor ce formeaza apertura influenteaza si ele forma bulinelor de la acel bookeh.

4) distanta de focalizare (= distanta dintre aparat si subiect) influenteaza si ea profunzimea de camp (backgroundul blurat)

(A nu se confunda cu distanta focala (a obiectivului, mai exact -a grupului de lentile din el).
Aceea e distanta dintre lentila echivalenta (un fel de medie a grupului de lentile) si senzorul de imagine al aparatului.)

Cu cat te afli mai aproape de subiect cu aparatul, fundalul va fi mai blurat (profunzime mica de camp),
cu cat distanta dintre aparat si subiect e mai mare, fundalul va fi mai putin blurat (profunzimea de camp va fi mai mare).

Probabil mai conteaza si lumina din mediu, timpul de expunere, etc, dar nu stiu sigur, nu sunt chiar fotograf.