| TheAndi22 a întrebat:

Salut,
Recent am vrut sa achizitionez un obiectiv nou pentru 700D-ul meu. Nu vreau sa cheltui foarte multi bani, asa ca m-am uitat la Yongnuo EF 50MM F/1.8. Stiu ca este inferior lui 50mm de la Canon, dar este cel mai ieftin pe care l-am gasit de nou. Momentan am un 18-55 DC III care e relativ ok.
Intrebarea este daca acest Yongnuo de 50mm este mai ok decat 18-55 de la Canon (fara IS sau STM)?
Merita investitia?
Mersi. happy

4 răspunsuri:
| KronstadtResurrection a răspuns:

Sunt obiective standard. Ce si cum vrei sa fotografiezi? Poate ca ti se potriveste un macro, sau un teleobiectiv. Sau, pur si simplu vrei doar portret. Iti pot recomanda un obiectiv raport calitate-pret foarte bun.

| TheAndi22 explică (pentru KronstadtResurrection):

As vrea sa folosesc obiectivul in primul rând pentru video, dar nu as vrea ceva de genul 10-18. Îmi poți recomanda ceva?

| sir sanjei a răspuns:

La obiectivele fixe poti sa mergi se pe second.
In afara de motorasul de autofocus nu prea are ce sa se strice la ele.
Legat de obiectivul in discutie, yongnuo 50 mm
Este un obiectiv decent, putin peste obiectivul de kit 18-55, sharp undeva de la 8 in sus si cel mai important este foarte ieftin.
Trebuie sa tii cont de faptul ca este un fix si pentru cele mai multe cadre va trebuii sa te deplasezi doar tu.

| TheAndi22 explică (pentru sir sanjei):

O sa caut eventual un 50 mm de la Canon second. Mersi mult! happy