| superalex2000 a întrebat:

Ce componenta hardware determina daca sistemul functioneaza pe 32-bit sau 64-bit?

Daca cumpar o placa video care functioneaza pe 64-bits la un PC care ruleaza pe 32-bit, placa video o sa functioneze bine?

3 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Procesorul. Poti pune o placa video de 64 sau chiar mai mare, conteaza sa se potriveasca la slot, indiferent ca windows-ul e pe 32 sau ca doar atat suporta procesorul.

| Ironwin a răspuns:

Procesorul. Da, placa video o sa functioneze bine. Nu exista legatura directa intre biti sitemului si biti placi video. Cat mai multi cu atat mai bine si la placa video si la sistem.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La procesor sunt transmise instructiunile in 32 biti sau 64 biti. La placa video 32, 64, 128, etc, este latimea de banda ceea ce este cu totul altceva. Si mai este o diferenta: la procesor se poate zice biti, la placa video doar bit. Iti recomand sa iei o placa video cu latimea de banda mai mare de 64 bit si cat mai mare posibil pentru a te bucura de o grafica cat mai buna. Singura chestie este ca daca procesorul este unul slab se va produce fenomenul numit bottleneck: https://computere.net/ce-este-bottleneck/