| anonim_4396 a întrebat:

Ce este pagina web? O definitie simpla, care sa cuprinda tot...

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Wikipedia :
O pagină web este o resursă aflată în spațiul web (WWW) din Internet, de obicei în format HTML sau XHTML (extensia numelui fișierului fiind de cele mai multe ori. html sau.htm) și având hiperlinkuri (hiperlegături) pentru navigarea simplă (cu un singur clic de maus) de la o pagină sau secțiune de pagină la alta. Pagina web se numește astfel deoarece ea se poate afișa pe un monitor sau ecran de calculator și se aseamănă într-o oarecare măsură cu o pagină de ziar. Lățimea paginii web este de obicei astfel făcută ca ea să încapă în întregime pe lățimea ecranului disponibil. În schimb înălțimea ei poate depăși cu mult pe cea a ecranului.

Pe scurt: fișier cu extensia uzuală HTML destinat deschiderii cu un browser și salvată în rețea, pe un server.

TOTUSI : Alina (sau Alin) am o curiozitate. Era greu să cauți singură?

3 răspunsuri:
| AlexSalling a răspuns:

Un site online.

| kar1GaNNN a răspuns:

O resursă creată în format HTML.

| Mada1937183 a răspuns:

O pagină web este o resursă aflată în spațiul web din Internet, aceasta furniza nu numai texte dar și imagini și sunete.