| VIATAeGREA a întrebat:

Ce inseamna 12mpx interpolat?

2 răspunsuri:
| AdelinGrigorescu a răspuns:

Asa se numeste acest tip de lentile.Sunt mai bune decat cele de 12 mpx obisnuite.

| andreidraga a răspuns:

Mai intai ca sa intelegi e bine sa vezi definitia verbului "a interpola" pe www.dexonline.ro.

Apoi, ideea e simpla. De fapt rezolutia este mai mica decat 12mpx, dar se face o "interpolare" ( un fel de predictie intre pixeli - vezi dexonline pentru detalii ) in aparat care creste calitatea.

Asta e ideea -> poze mai bune la o rezolutie reala mai mica.