| hackerulxxx a întrebat:

Ce inseamna pfc activ sau pasiv la o Sursa?

Răspuns Câştigător
| RaduTN a răspuns:

"PFC activ sau pasiv. Power Factor Correction (sau Controller după unii) este o funcție a sursei de a reduce pierderile (puterea reactivă). Din câte știu, PFC-ul este obligatoriu pentru produsele ce se comercializează în Europa. Raportul dintre puterea reală și puterea aparentă poartă numele de factor de putere (se notează cu k) și poate lua valori între 0 și 1. Pentru o sursă obișnuită ce are pfc pasiv, k ia valori între 0, 7 sau 0, 75 iar dacă depășește 0, 8 se consideră că sursa are o eficiență ridicată. La sursele ce folosesc PFC activ (care este mai eficient decât cel pasiv) k poate ajunge la 0.95-0.99. Cu cât eficiența sursei este mai bună, se pot face economii la factura de curent."

http://www.computerica.ro/sursa-de-alimentare-baza-unui-pc-fiabil/