| JaSoNN01 a întrebat:

Ce laptop sa aleg pentru GAMING sa ma tina si in urmatorii ani din astea doua:

Lenovo Y520
I5 7300HQ
GTX 1060 max q 6GB
1TB
8GB ram

Sau

ASUS TUF fx504ge
I7 8750H
GTX 1050TI 4GB
1TB
8GB RAM

Ambele au acelasi pret.

7 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Depinde cati ani si ce vrei sa joci.
I7-le ala e irosit cu un 1050 ti.
Mai bine mergi pe i5-ul ala cu 1060, procesorul o sa stea 100% mereu dar e destul de bun si stii ca nu vei avea probleme cu placa video, de regula iti trebuie un procesor bun sa iti duca jocurile in fps-uri mari fara stutter dar daca te limitezi la 60fps-uri in jocurile mai mari e ok, dar spre exemplu in cs go o sa ai 300fps-uri daca vrei jocuri d-astea mai mici.
Daca spre exemplu vroiai sa joci doar jocuri esports, iti ziceam sa il iei pe cel cu i7 si 1050 ti fiindca acolo conteaza cel mai mult procesorul.Dar asa pentru jocuri mari, minim un 1060 6gb.

| JaSoNN01 explică (pentru bogdan324):

Ca firma recomanzi Asus sau Lenovo?

| bogdan324 a răspuns (pentru JaSoNN01):

Strict ca firma prefer asus.de obicei au temperaturi mai bune la laptop-uri fata de Lenovo, dar asta e singurul avantaj.

| RAY a răspuns (pentru JaSoNN01):

Si eu dupa 2 ani cu un Lenovo recomand oricare alta firma, de 4 ori am fost la curatat cu el in 2 ani, de Asus am auzit ca au probleme cu placa de baza, am auzit si ca se si inclazesc si ele, in orice caz un cooler extern este obligatoriu iar daca stai acasa isi recomand un desktop pentru gaming, sincer nu vad rostul unui laptop pentru gaming, ca gamer de ce portabilitate ai nevoie

| RAY a răspuns (pentru bogdan324):

Intre cele doua ca hardware Lenovo este superior lui Asus in acest caz, sa nu uitam de VR care este compatibil cu 1060

| bogdan324 a răspuns (pentru RAY):

Da,dar omul m-a intrebat strict ca firma, stiu ca este superior Lenovo ca hardware(pe partea grafica) dar i-am explicat mai inainte mai in detaliu diferentele dintre cele 2.
VR-ul e mai mult un briz briz, merge si 1050 ti-ul pentru asa ceva, nu te lasa pacalit de marketing.

| RAY a răspuns (pentru bogdan324):

Dar Lenovo se inclazeste, lucru care l am observat si eu si il observ, asa scrie pe net ca vr =1060