| Hîrzoiu_Andrei_2001 a întrebat:

Ce placa video ar merge pe placa de baza Asus H110M-D Socket 1151? Ceva cat de cat ok

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Orice placa cu PCIex 2.0 sau 3.0 intra fizic in placa de baza, si in oricare alta, conteaza ce procesor ai...

Un procesor prea puternic impreuna cu o placa video prea slaba pentru el = bottleneck, performanta slaba, placa video sta in 100% sau pe aproape, in vreme ce procesorul nu depaseste 18-20%.

Valabil si invers, cand imperechezi un procesor prea slab cu o placa video prea puternica, doar ca atunci placa video sta degeaba, in vreme ce procesorul e sufocat.

PUTIN bottleneck va exista mereu, si depinde de la caz la caz, in functie de jocurile rulate.

E grav doar cand diferentele intre cele doua sunt mai mari.

| Hîrzoiu_Andrei_2001 explică (pentru NLS):

Am un Pentium g4400 3.3ghz

| NLS a răspuns (pentru Hîrzoiu_Andrei_2001):

Minim GTX 960
GTX 1050 Ti
GTX 1060 6GB
Maxim GTX 1070

RX 460
RX 470
Maxim RX 480

Nu prea gasesti nimic nou la ora actuala, insa si eu am cumparat mai demult o RX de pe net, si a fost ok.
Important e sa vezi placa inainte sa o cumperi, sa te intalnesti cu vanzatorul.
NU trimite plata inainte, exista multi tepari pe olx, etc.