| Alinutz1997 a întrebat:

Ce placa video imi recomandati la acest pc, precizez este un pc de vreo 10 ani.

placa de baza : gigabyte 945GCM-S2L

procesor : Intel core 2 duo CPU E7300 2.7 ghz

placa video(actuala) : nVIDIA geforce 9600gt 512 mb, gddr3

ram: 4 gb

Pot pune in locul placii actuale, aceasta placa video?
-https://m.emag.ro/......D9KVKMBBM/

Răspuns Câştigător
| Ironwin a răspuns:

Aceasta este cea mai buna alegere : http://www.cel.ro/......SA6NDUv-l/
Atentie la iesiri, placile noi de la seria 1000 nu mai au iesire analoaga, au doar digitala (HDMI si DVI-D, mufa DVD-D nu mai are gaurile din dreptul liniutei din dreapta cum te uiti la mufa, DVD-I are aceste gauri si este iesire analoaga) daca monitorul tau nu are intrare digitala DVD-D o sa ai nevoie de un adaptor destul de scump si nu merita banii, mai bine cumperi seria GTx 730 care are iesire analoaga. Sper ca am fost destul de clar, verifica intrarea de la monitor.
Uite la ce ma refer : http://www.overclock.net/t/1351331/lightbox/post/19096482/id/1244110
cele din stanga sunt analoage, iar cele din dreapta sunt digitale.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In slotul de PCIe "incape" siplaca indicata de tine, dar va functiona doar la viteza v. 1.0.
Chiar daca are memorie si viteza mai mare decat cel actual, mare diferenta nu se va putea simti.

| Ironwin a răspuns:

Da, si va functiona foarte bine, nu este o placa foarte performanta care sa fie "gatuita" de portul PCI-express 1.0. Descarca de aici softul asta :
https://www.passmark.com/products/pt.htm
si fa un test inainte si unul dupa, o sa uimit de diferenta. Oricum cel mai pertinent sfat este urmatorul : daca ai posibilitatea mergi cu calculatorul la un magazin care si monteaza placa si faci testul acolo (eu asa am facut prima data), daca este ok o cumperi.

| Ironwin a răspuns:

Am uitat sa te intreb de buget, pentru a recomanda o placa video avem nevoie de unul.

| Alinutz1997 explică (pentru Ironwin):

Pana in 380 de lei

| Alinutz1997 explică (pentru Ironwin):

Deci cea din linkul tau nu are iesire analoagă?

| RAY a răspuns:

Vezi de placi la mana a doua sunt destule si ieftine, olx, publi24, nu stiu ce placa video e compatibila cu acel pc, nu stiu placa de baza

| Ironwin a răspuns (pentru Alinutz1997):

Corect, are iesire digitala. Daca monitorul tau nu suporta digital, cumpara placa pe care ai ales-o tu, este foarte buna.

| Alinutz1997 explică (pentru Ironwin):

Aceasta placa gt730 are si iesire vga deci o pot conecta si fara adaptor? Si nu afecteaza cu nimic performantele daca fac conectarea prin iesire vga si nu prin dvi?

| Ironwin a răspuns (pentru Alinutz1997):

Da, merge fara adaptor, VGA la VGA. Daca nu exagerezi cu o rezolutie mare (full hd si peste), nu o sa ai probleme.