| Danny_Duța_1980 a întrebat:

Ce placi video mai noi pentru jocuri pot pune pe o astfel de placa de baza? h81m-e/51ad/dp_mb? Un 960? Dar 1060?

2 răspunsuri:
| marian37 a răspuns:

Avand in vedere ca suporta doar procesoare din a 4-a generatie, trebuie sa ai un i5 sau i7 sa-ti mearga un 1060 varianta cu 3 GB si cu 6. Nu mai te uita la seriile 900, sunt tehnologie veche si poate pe viitor treci pe ryzen.

| JackR a răspuns (pentru marian37):

De ce ar trece pe alta platforma, care nu-i ofera nici un avantaj? In ultimii 15 ani, AMD a fost cu un pas in urma celor de la Intel, singurul "avantaj" fiind pretul mai mic. Dar, in prezent, nici macar avantajul asta nu mai exista (la performante similare, un Ryzen 7 este mai scump decat un Intel i7).

Acum, ca raspuns la intrebarea initiala: poti sa instalezi o placa grafica de generatie noua (GTX 9xx sau GTX 10xx), dar nu merita. Placa de baza are cel mai slab chipset pentru socket 1150 (H81), care nu ofera decat PCI Express x16 2.0, adica placa video va functiona la o fractiune din potential. Daca vrei neaparat sa pastrezi procesorul si memoria DDR3 si sa instalezi o placa grafica performanta, atunci gandeste-te la cumpararea unei placi de baza LGA 1150, dar cu un chipset H87, H97, Z87 sau Z97 (presupunand ca mai gasesti una pe undeva, printr-un stoc).