| GolopențaAdrian a întrebat:

Ce poti face pe o masina virtuala? Care este cea mai buna? Alte informatii suplimentare puteti adauga.

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

"Ce poti face pe o masina virtuala?"
O masina virtuala iti permite sa rulezi doua sisteme de operare in acelasi timp.

De ce ai face asta?
1. Vrei sa rulezi un program / caracteristica care e compatibila doar pe sistem de operare anume sau vrei sa te inveti cu un anumit soft/sistem de operare.
2. Ai un server extrem de puternic pe care vrei sa ruleze mai multe lucruri in acelasi timp fara ca acestea sa se suprapuna ( serverul respectiv sa fie si server centralizat pentru imprimanta, NAS, server DNS, etc. toate in acelasi timp ). Varianta asta e valabila mai ales in Bussiness, nu toata lumea are nevoie de asa ceva acasa.
3. Testezi programe de pe net fara sa alterezi datele de pe computer. E folosit mai ales in analiza dinamica a malware.

"Care este cea mai buna?"
Foarte multumit de VirtualBox, exista si altele.

"Si tot ce pun in acea masina ia din memoria calculatorului nu-i asa?"
Da. Masina virtuala ia din resursele computerului real. E de preferat sa ai un computer puternic. Gandeste-te ca trebuie sa ruleze doua sisteme (sau mai multe) de operare concomitent + programele pe care le vrei. Merge setat exact cate resurse are la dispozitie fiecare masina virtuala. Ai grija mai ales la memoria RAM.

"Si imaginea iso ca sa instalez o iau din alta parte nu? Si cam cat ar trebui sa setez la memorie, etc?"
Imaginea ISO o iei din alata parte, treaba ta cum faci rost de ea. Si licentele pentru soft-ul de pe masina virtuala tot tu te ocupi de ele.

23 răspunsuri:
| Dandinelle a răspuns:

Eu folosesc virtualBox. Dar folosesc pentru testare si verificare.

Am de exemplu un macbook si vreau sa testez pe windows 7 cu IE11. sau alte combinatii.

Din cate am inteles e buna si de gasit scammeri, care incearca sa te manipuleze distrugandu-ti calculatorul.

| uchihasasuke09 a răspuns:

Cu un program special ca virtualBox cum a zis si Dandinelle.Ii usor de creat, daca nu stii urmaresti un tutorial o sa dureze vreo 2-3 minute ca sa il faci +timpul de instalare a sistemului de operare care poate fi mai mare sau mai mic in functie de configuratia PC-ului tau.

| Wr3nch a răspuns:

Poti instala orice sistem de operare vrei si sa rulezi programe sau jocuri. Te poti juca cu virusi sau sa incerci sa editezi cod fara sa ai probleme pe pc-ul real. Oracle Virtual Machine

| GolopențaAdrian explică (pentru Wr3nch):

Si tot ce pun in acea masina ia din memoria calculatorului nu-i asa?

| Wr3nch a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Pai cand configurezi alegi cat spatiu sa foleasesca. Gen ii faci o partiei virtuala de 100 de gb. Cand o stergi recuperezi spatiul automat.

| GolopențaAdrian explică (pentru Wr3nch):

Si imaginea iso ca sa instalez o iau din alta parte nu? Si cam cat ar trebui sa setez la memorie, etc?

| Wr3nch a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Te va ajuta mult ma bine decat pot eu prin mesaje:
https://www.youtube.com/watch?v=aUUD2a5Dpt8

| GolopențaAdrian explică (pentru PainTech):

Mersi! Pai am mai pus cerintele sistemului meu in trecut crezi ca este destul?

| Simpatic a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu sunt un mare priceput dar am citit mult despre malware si asa cum stim de rootkit, mai stiu ca exista malware care infecteaza tablele variabile ale hard diskului-structura de partitie MBR, daca te joci cu virusi de genul nu ai nevoie sa formatezi low format in caz ca te infectezi? nu de alta dar malwarul de genul acela nu dispare la o reinstalare de antivirus, este perisistent si greu scapi de el precum matreata...ma insel? sa imi explice cine stie.

| PainTech a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Din păcate nu găsesc întrebarea respectiva.

| GolopențaAdrian explică (pentru PainTech):

Ti-l pun aici ca sa vezi si sa poti da o recomandare

| PainTech a răspuns (pentru Simpatic):

Se virtualizează inclusiv HDD-ul. Deci un Rootkit nu ar trebui să afecteze un sistem real din interiorul unei masini virtuale, decât dacă a fost special conceput pentru acest lucru (foarte puține cazuri de hyperjacking există)

| GolopențaAdrian explică (pentru PainTech):

Lenovo V310-15IKB
Procesor:I5 7200U 2, 5 Ghz pana la 3, 1 Ghz(Dual Core)
Placa video dedicata:AMD Radeon 530 2 Gb DDR3
Placa video integrata:Intel HD Graphics Family(Intel HD 620) 4 Gb
Ram:8 Gb DDR4 2133mhz
Rezolutie 1920X1080(Full HD)
Categorie:Business
Windows 10 Pro pe 64 bit
HDD:1 TB(5400 RPM)

| Simpatic a răspuns (pentru PainTech):

Aha, mersi de raspuns!

| PainTech a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Memoria RAM e aproape de limita, dar nu ar trebui să ai probleme.

| GolopențaAdrian explică (pentru PainTech):

Si atunci pun 2 gb sau 4? In rest nu sunt probleme?

| GolopențaAdrian explică (pentru PainTech):

Cand faci partitia virtuala din care din cele doua partitii reale ia spatiu?

| GolopențaAdrian explică (pentru PainTech):

Am uitat sa mentionez ca am Leptop nu PC!

| PainTech a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

"Si atunci pun 2 gb sau 4? In rest nu sunt probleme?"
Inca 4 ar fi foarte bine, dar nu mai intai incearca sa vezi daca esti multumit de cum se misca fara.

"Cand faci partitia virtuala din care din cele doua partitii reale ia spatiu?"
Ar trebui sa te intrebe unde vrei sa salveze masina virtuala. Se creaza un fisier pe partitia unde ai ales tu. De acolo se "fura" cativa GB. Nu se creaza alta partitie pe sistemul real! E doar acel fisier care ocupa spatiul respectiv.

"Am uitat sa mentionez ca am Laptop nu PC!"
Mi-am dat seama dupa procesor. Nu ar trebui sa fie probleme.

Am uitat sa iti zic : Activeaza virtualizarea din BIOS (Intel VT/ Virtualization Technology, sau ceva de genul. La fiecar model e diferit ) daca nu ai facut-o deja. Altfel nu o sa mearga cum trebuie.

| GolopențaAdrian explică (pentru PainTech):

Da este activat ca l-am activat la Bluestacks cand il aveam

| GolopențaAdrian explică (pentru PainTech):

Eu ma refeream la 2 sau 4 gb la memorie ca trebuie sa setez cat sa foloseasca masina si restul pentru calculator

| PainTech a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Depinde de sistemul de operare. Incearca cu 2, daca nu sunt suficienti pune 4.

| GolopențaAdrian explică (pentru PainTech):

Ok! Mulțumec mult pentru toate informatiile!