floresdemayo
| floresdemayo a întrebat:

Ce preferati: windows 7, windows xp sau linux? (Vista-exclus). Prefer sa-mi raspundă doar cei care au folosit toate trei variante (nu cei care s-au intalnit doar cu o singura varianta in viata lor si aia o privesc ca fiind...cea mai buna), nu vreau sa se mearga pe supozitii. Vreau sa-mi fac o reinstalare, le cunosc pe primele doua, de ultima nu stiu mai nimic. Ce-mi recomandati? Sincer, nu-mi prea place windows 7, il folosesc de 4 ani.

Răspuns Câştigător
| danimotenel a răspuns:

Ele fiind pe acelasi hard-disk,ar putea ca virusi de pe windows sa afecteze si linuxul dar nu stiu cat de compatibil e virusu cu ubuntu,daca ai probleme cu win, si vrei sa instalezi ubuntu, atunci cand in instalezi formateaza partitia C si D si asa ca nu o sa ai virusi si este si mai bine asa caci tu avand fisiere in d nu stiu cat de compatibile sunt cu ubuntu, nu toate programele care sunt pe win sunt bune si pe ubuntu, sau poti reintala windowsul si apoi instalezi si ubuntu, dar daca nu ai probleme cu win doar iei un antivirus si gata, si vezi sa ai destul spatiu pe hard-disk.

33 răspunsuri:
| Ina93 a răspuns:

Eu folosesc windows 7 si sunt multumita de ele
de celelalte nu prea sunt multumita.

| AlberT1 a răspuns:

Încearcă Linux.Nu o sa iei virusi PC.

| betutzadragutza112 a răspuns:

Da-mi idul tau de mess ca am un verisor care e specializat in calculatoare si il intreb si iti spun, doar daca vrei

| DLeonard a răspuns:

Depinde de ce componente ai. Daca vrei ceva performant care sa consume putin incearca Ubuntu(linux).

floresdemayo
| floresdemayo explică:

Daca Linux e asa bun cum se aude, si plus de asta scapi definitiv si de problema virusilor (deci nu mai ai dea face cu ei), atunci DE CE nu si-l instaleaza toti? Ca virusii de obicei ne dau multe batai de cap si programul antivirus trebuie instalat periodic la Windows 7 sau XP, nu?

Ps.Eu lucrez in mass media, nu ma intereseaza si nu m-a interesat niciodata Pc pentru gaming. Nu-s o pasionata a lor.

| danimotenel a răspuns (pentru floresdemayo):

Fiindca lumea s-a obisnuit cu windows si nu cu linux, si calculatoarele cu linux sunt folosite in 70% pentru a tine servere, si nu pentru uz personal, si in plus odata ce ai afut prima oara windows e foarte greu sa te obisnuiesti cu linux, si lumea foloseste windows din mai multe motive:
1.vor putere
2.sunt obisnuiti cu windows
3.nici nu stiu ce e ala linux sau unbuntu
Iar despre virusi nu stiu cat de adevarat este, caci poate s-or fi inventat si virusi pentru linux, si cei care au windows au si antivirus, eu personal am reinstalat windowsul acum un an fara sa mai instalez si antivirusul.

Cat despre ce prefer, eu prefer xp caci consuma mai putine resurse decat 7, si imi este mai usor de utilizat decat saptele.

| thecakeisalie a răspuns:

Windows 7 il folosesc cand nu fac programare, pentru ca e mai comod si user-friendly.
Linux il folosesc cand fac sau invat programare. Poate intr-o zi o sa ma mut de tot pe linux. Vom vedea.

| ஐIForgotMyNameஐ a răspuns:

Pai Linux e bun, daca nu vrei jocuri laughing, windows xp e cam vechi, nu prea ai ce sa faci daca vrei de exemplu niste aplicatii pentru windows 7, merge si greu, in schimb windows 7 este bun, si cum este cel mai nou;
Eu folosesc Windows 7 doar pentru ca Pc-ul meu este plin de jocuri laughing adica sunt o fana a lor...

| UnFaithful a răspuns:

DA de se poatea sa ai ambele sisteme de operare pe Pc.Cand instalezi ubuntu acesta te intreba daca formateaza partitia(paritiile), sau sa instaleze sistemele unul langa altul, putand alege dintre ele cand il pornesti. Aplanand asupra consumului asa este.Linux consuma mai putin.adica:de ex.win 7 necesita minim 1, 5 gb ram si CPU macar dual de 1, 6Ghz, sau single de 2, 7Ghz+, pe cand ultima versiune linux, 11.04(parca)Oneiric Ocelot are nevoie de minim 350 ram si CPU single core 1. 7Ghz.Dar si la linux e o problema mai mare:Nu ai f. multe programe pentru el.De ex Yahoo! Messenger....ai un fel de mess dar nu are nici o tangenta cu Yahoo! Messenger.Dar daca nu esti obisnuita cu linux si nu ai nici o idee de cum se mananca, iti sugerez sa nu te apuci.PEACE!

| danimotenel a răspuns:

Consuma mai putine resurse, si da poti avea ambele sisteme de operare, te v-a intreba cand deschizi pc ce os vrei, uiti cum arata ubuntu : http://www.youtube.com/watch?v=brJw8ydJA94
si siteul lor : http://ubuntu.ro/descopera/
e misto ca e gratuit insa eu nu as alege,si prin servere adica, linuxul este folosit de compani de hosting, pentru a hosta siteuri s.a, si se pot crea fisiere insa nu ai iconite, e un fel de tableta, si cred ca mozila e singurul program care e copatibil si cu win si cu ubuntu(din cele mai utilizate programe)

| Georgicuță a răspuns:

Sa stii ca toate sunt bune.
Windows 7:E mai popular si mai nou, are drivere incluse si se misca la fel de bine chiar si dupa 1-2 ani.
Windows XP:A fost ce-a fost la vremea lui dar acum s-a demodat(unii inca il folosesc).
Linuxtonguerea tare SO-ul asta doar ca nu ai asa multe aplicatii ca la Windows si dureaza pana te obisnuiesti.

floresdemayo
| floresdemayo explică (pentru danimotenel):

Ai nota 10 pentru linkul trimis! Chiar imi place. Daca se pot instala ambele deodata, atunci asa aleg(baza o pun pe ce cunosc pe windows xp, iar la celalalt invat si ma acomodez cu el), sper sa nu aiba unul de suferit din cauza altuia....ca le amestec in acelasi calculator. Inca ceva te rog: daca windowsul ia virusi multi si imi face grave probleme (mi se incarca greu...pana la inchiderea brusca calculatorului din cauza lor, deci sa mi se stinga pc-ul fara sa vreau eu, am mai patit asta), celalalt mai poate functiona? Nu cred, asa-i?

| LuisEdward a răspuns (pentru floresdemayo):

Cand deschizi computerul o sa iti dea sa alegi intre ce vrei sa deschizi ubuntu sau windows si u deschizi ubuntu. nu are de suferit din cauza virusilor din windows

floresdemayo
| floresdemayo explică (pentru danimotenel):

Te superi daca te intreb cati ani ai? Pentru ca daca esti de 13-15 ani. ajungi departe, departe cu constiinciozitatea si talentul in IT de care dai dovada. Esti facut pentru meseria de informatician, crede-ma.

| danimotenel a răspuns (pentru floresdemayo):

Mersi,am 14 ani, si da, vroiam sa ma angajez (mai tarzi dupa ce termin liceul si poate si o facultate) la un provider de internet (o firma micuta dar pana ma angajez mie ori sa se inchida ori sa ajunge ca romtelecomu si sa te angajezi cu greu) de unde am netul, sau sa deschid un service de PC-uri, petrecand mult pe pc am invatat singur despre calculatoare, norocu meu ca mai am colegi interesati si mai schimb o vorba doua.

floresdemayo
| floresdemayo explică (pentru danimotenel):

stii ce vreau sa te mai rog? Uite care e problema. Eu primesc pe email multe videoclipuri de pe youtube, cum fac cei care mi le trimit? Nu cred ca le trimit cu un simplu copy/paste de la link-ul videoclipului, caci daca eu incerc sa le trimit cu link, apare automat destinatarului, nu numai video-clipul respectiv ci si intreaga parte a ecranului, cea unde sunt toate melodiile in partea stanga, pe o coloana. Ceea ce eu nu vreau. Ei cum fac de imi trimit doar clipul respectiv, singur, fara restul care se deschid pe coloana.Nu stiu daca m-am facut inteleasa. Uite aicihttp://www.youtube.com/watch?v=xE55QChCHek, vezi cum iasa? Eu daca vreau numai melodia Steaua, cum sa fac? sa nu se vada coloana din dreapta! asa primesc eu prin email. E vreun secret?

| danimotenel a răspuns (pentru floresdemayo):

Da,la videoclip (sub el) este un buton distribuiti, dai pe el si apoi apesi pe butonul E-mail, introduci email cui vrei sa trimiti sau numele de utilizator si gata.

floresdemayo
| floresdemayo explică (pentru danimotenel):

Si sincer, e gratis? Ce inseamna ADRESA URL completa? Trebuie sa completez ceva si acolo sau nu neaparat? La COD de INCORPORAT mai dau click, la ce foloseste? Sau n-am treaba cu el?

Intr-o zi sper ca... ma voi revansa fata de tine. Te voi ajuta si eu cand ai probleme cu temele la gramatica. Acolo sunt eu ...as. E punctul meu forte, asa cum e la tine calculatorul.

| danimotenel a răspuns (pentru floresdemayo):

Deci dupa ce dai la distribuiti apesi pe butonu email, si in prima casuta pui email cui vrei sa il trimiti.Cod de incorporat e altceva nu folosesti, esti exact ca doamna mea de romana, si ei ii plac acelasi gen de muzica si e una la gramatica laughing

| danimotenel a răspuns:

Nu a zis nimeni ca nu stiu laughing, e gratis, trimiteti unu singura sa vezi.

| danimotenel a răspuns:

Inseamna ca esti profesor?

floresdemayo
| floresdemayo explică:

Spune-mi ceva, te rog: Linux poate avea instalat cum e la windows: Nero, PowerPoint, Winamp, Adobe Photoshop? Jocurile mă intereseaza foarte putin, adică deloc.

| LuisEdward a răspuns (pentru floresdemayo):

GIMP pentru editare poze BRASERO pentru scriere dvd cd. Gasesti programe in centrul software ubuntu

floresdemayo
| floresdemayo explică (pentru LuisEdward):

Mersi frumos. Tie iti raman datoare cu o fundita. Si mai multe! Nu o sa uit! Aici, nu mai pot. Stiu ca nu pui pret pe funde, căci daca puneai, nu mai scriai acum, cand funda a fost deja oferita... (sincer, nici mie nu-mi pasă de funde), dar sunt totusi UN semn de multumire si apreciere pentru cel care-ti ofera ajutorul. Pentru asta o s-o fac! Si mi-e ciudă că acum nu mai pot!

| LuisEdward a răspuns (pentru floresdemayo):

Eu nu dau raspunsuri pentru fundite, eu dau raspunsuri pentru a ajuta pe cineva

| Reek54 a răspuns:

Linux e mai mult pentru muzica, internet, filme, documente.
Windows xp - Jocuri.
Windows 7 - Complex, dar nu iti recomand daca nu ai un calculator performant.

floresdemayo
| floresdemayo explică (pentru Reek54):

Numai baza am luat-o cu 5000 de lei! Am dat o gramada de bani, atunci aveam...Nici acum nu duc lipsă, am o micuta afacere mostenire.

| SokarDax a răspuns:

Eu prefer windows 7(mai putin), windows xp: dar dintre cele mai multe sisteme de operer cel mai bun este mac(linux)

| Liviucu a răspuns:

Eu detest Windows 7. O singura data l-am pus si in doar o saptamana mergea ca naiba tot. Si nu, nu era pentru ca aveam PC slab pentru ca investisem enorm in unitate atunci si nu era problema din punct de vedere tehnic. Ei bine, eu sunt cu XP-ul. Merge rapid in functie de ce "scula" ai, insa ce e nasol la el e ca are ceva restrictii la viteza de net. Windows 7 insa nu are, si se simte la navigarea pe net. In rest, ma p*s pe efectele din W7 ca nu ma ajuta la nimic. Sa si-l puna fetele ce adora rozu` si mov`u si vor pana si calculatorul sa aiba culoarea unghiilor lor. XP e viabil, stabil daca stii cum sa-l intretii, prietenos si ce mai vrei. Insa da, voi fi nevoit sa fac upgrade pe 7 pentru ca tot mai multe programe nu mai vor nici Service Pack 3 de la XP vad.

Si-atunci pregateste-te. Va veni vremea cand voi veni la usa ta sa-ti cer un CD cu Windows 7. Ca eu nu am. (mint) Si apoi voi vrea Windows 8... Si apoi voi vrea iar 7... Si apoi imi va fi dor de tine si as vrea sa revin sa mi-l virusezi. Si tot asa. Mda, ma intelegi tu. Asta seara sunt cam obsedat de tine. Ai noroc mare.