floresdemayo
| floresdemayo a întrebat:

Ce preferati: windows 7, windows xp sau linux? (Vista-exclus). Prefer sa-mi raspundă doar cei care au folosit toate trei variante (nu cei care s-au intalnit doar cu o singura varianta in viata lor si aia o privesc ca fiind...cea mai buna), nu vreau sa se mearga pe supozitii. Vreau sa-mi fac o reinstalare, le cunosc pe primele doua, de ultima nu stiu mai nimic. Ce-mi recomandati? Sincer, nu-mi prea place windows 7, il folosesc de 4 ani.

Răspuns Câştigător
| danimotenel a răspuns:

Ele fiind pe acelasi hard-disk,ar putea ca virusi de pe windows sa afecteze si linuxul dar nu stiu cat de compatibil e virusu cu ubuntu,daca ai probleme cu win, si vrei sa instalezi ubuntu, atunci cand in instalezi formateaza partitia C si D si asa ca nu o sa ai virusi si este si mai bine asa caci tu avand fisiere in d nu stiu cat de compatibile sunt cu ubuntu, nu toate programele care sunt pe win sunt bune si pe ubuntu, sau poti reintala windowsul si apoi instalezi si ubuntu, dar daca nu ai probleme cu win doar iei un antivirus si gata, si vezi sa ai destul spatiu pe hard-disk.

33 răspunsuri:
| Danişor a răspuns:

Depinde...cat de performant este pc-ul tau. Daca vrei ceva performant care sa consume putin alege Ubuntu(linux).Eu personal acum folosesc windows 7 pe un pc bun si nu sunt multumit.Acum depinde de componentele pe care le ai la dispozitie.Bafta big grin

| Vlad_Nemeti_1978 a răspuns:

Pai, eu am de foarte mult timp XP-ul, si ce ma intereseaza este sa mearga bine, si sa pot sa joc The Sims big grin. Dar uite ca lumea s-a innoit, si e la moda Windows 7 sau 8. Mie nu-mi trebuie alt OS, sunt foarte multumit de XP.

| JustStitch a răspuns:

Windows 10