| Alittle a întrebat:

Ce program/programe folosea "Hannah Barbera" pentru a desena si pentru a anima toate acele desene fascinante. Funda happy

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

.nici un program!
.tu trebuie sa te gandesti ca in anii 40 cand au aparut desenele lui joseph barbera si william hannah nu existau calculatoare si nici programe!
. totul era facut manual *desenat * si animat prin tehnici normale si destul de rudimentare!
Oricum. Dumnezeu sa ii ierte.au fost niste genii!

5 răspunsuri:
| catalinbin a răspuns:

Doamne, genul ăsta de întrebare mă sperie. Nu pentru că Hanna și Barbera erau, vezi doamne, două persoane diferite, ci pentru că singurele programe pe care le foloseau ei erau mâna dreaptă și cea stângă. Majoritatea desenelor lor au apărut prin anii '60-'70, crezi că foloseau computere cu bandă perforată ca să facă desenele? Foloseau tehnica de colorare a celulelor, manual!

| tudorcfr90 a răspuns:

Nu se folosea niciun program deoarece la vremea respectiva nu existau computere. Fiecare cadru era desenat de mana iar apoi erau puse pe pelicula de film cadru cu cadru. Din aceasta cauza, era o munca extraordinar de dificila.

| Wilder a răspuns:

1.William Hanna(fara h la sfârşit) si Joseph Barbera sunt 2 persoane diferite.

2.Pe atunci nu existau programe pentru aşa ceva. Totul era facut de mână.

| aumih16 a răspuns:

Nu erau calculatoare atunci nici laptop-uri nici iphone nici nimic din tehnologia de acum atunci totul se facea manual luai colo o coala de hartie si te apucai de desenat nu inainte de a te gandi cum sa desenezi desigur in sfarsit acesti desenatori aveau obiceiul de a contura aceste personaje folosind trasaturi chiar de la ei ca de exemplu cum se mira enerveaza supara toate aceste trasaturi le-au fost adaugate lui tom si jerry

| aumih16 a răspuns:

Toti trei mi-au placut la urma urmei si william hanna joseph barbera gene deitch dar si chuck jones ultimul chiar a reusit sa scoata rasismul pe care l-au produs willian hanna si joseph barbera dar si sa isi creeze propriul sau stil pentru ca si gene deitch avea stilul sau asa ca era logic evident ca si chuck jones trebuia sa il aiba pe al sau desenele cu tom si jerry apareau intai in desen si abia apoi erau puse pe pelicula de film cadru si tocmai din aceasta cauza munca lor era foarte dificila poate ca parea usor dar nu era deloc era foarte multa munca dar se compatimeau unii cu altii se ajutau unii cu altii ce idei sa puna in practica asa ca era destul de dificil de desenat cele doua personaje imi dau seama cate coli au trebuit sa distruga ca sa faca astea doua personaje dar probabil la experienta care au avut-o nu era cazul sa scoata foaie dupa foaie sa le rupa sa stearga acum na exista tehnologie ca sa numai stai sa te chinui cu desenatul