| cevazacelamineintorace a întrebat:

Ce semnifica numele Diana?

Răspuns Câştigător
| D A R i U t S s A a răspuns:

Derivat de la o veche rădăcină Indo – Europeană care semnifică „divin, ceresc", legată de dyeus (ZEUS). Pentru romani „ diviana" este numele latin pentru „zeiţă". Diana (Artemis în mitologia greacă), fiica lui Jupiter şi a Latonei, este zeiţa Romana a vânătorii, pădurilor, lunii, a căsătoriei şi a naşterilor. Cel mai notabil templu al ei este cel de la Ephesus – una dintre cele 7 minuni ale lumii antice, construit în cca 220 ani.

6 răspunsuri:
| Gipsy a răspuns:

DIANA
Derivat de la o veche rădăcină Indo – Europeană care semnifică „divin, ceresc", legată de dyeus (ZEUS). Pentru romani „ diviana" este numele latin pentru „zeiţă". Diana (Artemis în mitologia greacă), fiica lui Jupiter şi a Latonei, este zeiţa Romana a vânătorii, pădurilor, lunii, a căsătoriei şi a naşterilor. Cel mai notabil templu al ei este cel de la Ephesus – una dintre cele 7 minuni ale lumii antice, construit în cca 220 ani.

| didee a răspuns:

Pe mine ma cheama Diana. "Diana" in greaca, inseamna zeita Artemis, care a fost zeita vanatorii. Sper ca te-am ajutat!

| Jonathan a răspuns:

- insemna divin sau ceresc

| thizizme a răspuns:

Care-i legatura dintre Tehnologie si numele asta? Si te mai intereseaza multe nume? Ti-as zice si eu ce inseamna Diana, dar ti s-a raspuns deja. Mai aveam curiozitatea aia...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nume de printesa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sava spun cinstit pe mine tot ma cheama diana...dar eu am citit in internet ca numele meu inseamna dela Zeita diana nume grecesck dupa cum eu am intzales, princessa diana si cine are numele acesta diana mindritziva cu el