| Inna_2589 a întrebat:

Ce semnifica numele Gheorghe?

Răspuns Câştigător
| KimY a răspuns:

GEORGE [greaca] georgos = fermier, lucrator al pamantului; ge = pamant + ergon = munca

9 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

GEORGE [greaca] georgos = fermier, lucrator al pamantului; ge = pamant + ergon = munca

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Ar trebui sa te uiti pe aici, gasesti originea multor nume: http://www.behindthename.com

| elena a răspuns:

Lucrator al pamantului.

| Cσσкiє a răspuns:

Bună. Acest nume este de origine greacă şi înseamnă fermier. Formele derivate ale acestui nume sunt George şi Georges. xoxo happy

| Cory89 a răspuns:

Numele Gheorghe vine de la numele "Georgios" si este un nume grec, care inseamna "fermier / taran".

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gheorghe inseamna di greaca antica=georgos=fermier muncitor

| PuяpℓeMusic a răspuns:

Georgiana/ George / Gheorghe
- de la "georgios", nume grec ce inseamna "fermier / taran"

| Biencutza_1551 a răspuns:

Tata avea un caiet cu niste nume si l-a trecut pe unul " Gheorghe Prostu` ", ma rog acum se sub intelege ce inseamna laughing