| LanguageMaster a întrebat:

Ce voltaj are curentul din stâlpii de pe stradă?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru iluminatul stradal este tras un cablaj trifazat subteran sau aerian de 380V ca.
Daca cablajul este aerian, adica PE stalpi, atunci tensiunea este de 380V ca.
Daca cablajul este subteran, atunci pe stalpi urca doar o singura faza si nul-ul, cu tensiune de 220V ca.

9 răspunsuri:
| alexwahl a răspuns:

Aprox. 350V.

| siriusblack98 a răspuns:

300V din cate stiu eu

| LPCTSTR a răspuns:

Intre 200-380V, cam 240V.

| Raducons a răspuns:

Tensiunea pe firele de pe stalpi este 240v pe u fir si intre doua fire 380v

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bula):

Dragul meu bula, nu ma intereseaza ca mi-ai evaluat raspunsul ca nefolositor si eronat, dar te intreb, ai gandit sau...
La mine tensiunea este intre 190 si 240V, mai precis 200V.
Data viitoare gandeste, sau macar informeaza-te

Bula
| Bula a răspuns (pentru LPCTSTR):

Dragul meu catelus, tu ai scris cu mana ta ca, tensiunea este "Intre 200-380V".
Data viitoare mai citeste-ti "opera" inainte sa faci reclamatii. tongue

| LanguageMaster explică (pentru LPCTSTR):

Ești tehnician/inginer electric?

| LPCTSTR a răspuns (pentru LanguageMaster):

Nu, tata este in domeniu si lucreaza la enel.

| OneReason a răspuns:

380V