| nitromonkey88 a întrebat:

Cei care ati dat comanda de ceva pe gearbest.com, si ati ales free shipping, ati platit ceva?

2 răspunsuri:
| ElSueno a răspuns:

Free Shipping înseamnă "transport gratuit", ceea ce înseamnă că nu vei plăti transportul, dar mi se pare că dacă coletul depășește suma de 10$ vei plăti taxe vamale care sunt 24% din valoarea produsului, cel puțin așa e/ra pe AliExpress, dar e cam același lucru.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Free shipping inseamna ca nu platesti transport. Ce-i sub 10 Eu nu mai platesti nimic. Intre 10 Eu si 150 Eu platesti TVA care este 19% nu 24 cum zice cel de mai sus. Peste 150 Eu platesti si taxe vamale care care costa in functie de produs. E un tabel la cei ce efectueaza vama. In cazul tau vama se efectueaza la un oficiu postal din localitatea de resedinta a judetului (sectorului) tau.