| alexeiman007 a întrebat:

Bună TPU, am dat comandă de pe Ebay și a fost free shipping când o să iau pachetul o să trebuiască să achit ceva la poștă?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca e de platit vama, platesti vama.
@Salontanul: Despre ce ALTE taxe vamale discutam aici in afara de TVA? AI un link in sensul asta?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de unde vine si de pret. Daca-i din UE nu platesti nimic. Daca-i din afara nu platesti nimic sub 10 Eu. De la 10 Eu in sus platesti TVA 19% si peste 150Eu platesti TVA+Taxe vamale.

| relian a răspuns:

Free shipping inseamna ca nu platesti transport, dar asta nu inseamna ca nu platesti vama sau ce te pune statu respectiv sa platesti.Asta tu trebuie sa intrebi la posta, sa stii inainte sa cumperi ceva la ce anume sa te astepti.
Nu conteaza de pe ce website cumperi, conteaza din ce tara vine ce ai cumparat. Daca tara de unde vine produsl este membra UE atunci nu platesti nimic. Daca nu este membra UE sau daca nu are mai stiu eu ce relatii comerciale atunci platesti vama si ce se mai aplica.

| animalbia146 a răspuns:

Nu