| WayhaughtK a întrebat:

Cine imi poate explica formatarea textului in HTML? Vreau sa stiu ce inseamna fiecare cod. Pentru ca va trebui sa le explic si nu stiu cum
Mulrumesc!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Https://www.w3schools.com/html/default.asp

spor la invatat, ca doar nu crezi ca o sa iti explice cineva html tag cu tag

Bula
| Bula a răspuns:

Aici gasesti si poti descarca o carte electronica (.pdf) despre bazele html, valabile inca de la html 4.0, cand s-a facut "uniformizarea" pentru diferite browsere:
http://www.austincc.edu/hr/profdev/eworkshops/docs/HTML_Basics.pdf
Il poti descarca si chiar tipari.

Pornesti cu primele exemple, iti faci un fisier. html intr-un editor de text (notepad), iar dupa salvare poti vizualiza pagina rezultata in orice browser.
Iti recomand sa incerci toate variantele posibile, doar asa vei putea stapani si restul programarii de internet.
Cand te-ai familiarizat bine cu acestia, poti trece pe treptele urmatoare: html5, css, javascript, php etc.

| Sn4k3 a răspuns:

Scrie pe google, formatarea textului in HTML si inveti, dupa sau in acelasi timp pui in practica, recomand notepad ++.