| RAY a întrebat:

Cine stie acest site TPU cum este facut ma refer ca web desigen/script in java sau cum?

17 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

TPU fiind un site dinamic, unde intrebarile si raspunsurile circula are ceea ce se numeste front-end, database si back-end part.
Pentru front-end ( design ) : HTML, CSS
Apoi Database( Unde se tin parolele de ex) : SQL sau Mysql
Si Back-end ( functionalitati) : Python sau PHP

| alexsil05 a răspuns:

S-ar putea sa aiba Web 2.0 sau Java Script. Daca ai Chrome intra pe www.tpu.ro si acolo langa adresa URL este un text verde "Secure". Apasa pe ala si acolo mai jos uita-te la Java si dezactiveaza-l si ai sa vezi daca are Java Script sau Web 2.0.

| mudokins78 a răspuns (pentru N0xEterniS):

Crezi că erau necesare toate programele astea? (Vezi ce raspuns îmi dai,.)

| N0xEterniS a răspuns (pentru mudokins78):

Faza e ca nu sunt programe. ( vezi ce raspuns imi dai)

| mudokins78 a răspuns (pentru N0xEterniS):

Ai trcut testul my boy!

| goguPatent a răspuns (pentru mudokins78):

Pentru mudokins78.Ce programe? Omul nu a zis nimic de programare, doar de limbaje de programare si de scripting.

Ca raspuns la intrebare... e clar ca se foloseste HTML, CSS si JS pe partea de frontend.

Pe backend cel mai probabil folosesc un framework de php avand in vedere cat de dinamic e site ul. Ca stocare cel mai probabil mysql, ca uneori abia se misca site ul asta.

| goguPatent a răspuns (pentru alexsil05):

Web 2.0 e doar un termen vag care nu raspunde la intrebare.

Si nu cred ca e ori una ori JS. E clar ca JS este folosit, nu ai nevoie de nicio dezactivare, se vede clar codul de JS in sursa paginii.

| WithinShadows00 a răspuns:

Nu e facut cu Java. E facut in PHP (Zend Framework).
Mai foloseste jQuery (pentru interfata - casute dialog).
De asemenea foloseste o tema de Bootstrap (CSS) pentru responsive design.

| WithinShadows00 a răspuns:

De fapt Java in sens mai abstract e folosit la Search (mi se pare ca se foloseste ceva Apache Lucene/SOLR pentru search pe milioanele de postari). Dar se apeleaza in cel mai bun caz doar un REST API din PHP.

| WithinShadows00 a răspuns:

Practic la Search se face o indexare dupa postarile postate in DB (MySQL cred).

| Superior a răspuns:

Hey editor TPU, de 10 zile cer anularea suspendarii si tot trimit supporturi laughing)) In loc sa apropezi mesajul asta mai bine ai vedea ce se intampla, ca nu are rost sa aprobi mesajul asta darrrrrrr am mai trimis unul si nimic nu s-a intamplat. Haha.
Java script cel mai probabil. But who care?

| WithinShadows00 a răspuns (pentru Superior):

Din partea mea sa-ti mai lase suspendare, ca e atat de bine pe TPU fara intrebarile tale.winking Pe langa faptul ca esti un copil troglodit care imprastie numai cu tampenii pe aici.

| RAY explică (pentru Superior):

De ce ai primit suspendare? pe cate zile a fost?

| mudokins78 a răspuns (pentru goguPatent):

Uşor gogule!, discutăm şi noi,.

| Superior a răspuns (pentru WithinShadows00):

Ba stai ca nu-mi aduc aminte de tine,dar cred ca si tu esti un hater robotizat de societate si conducere tongue
"ca e atat de bine",vai,iubire,chiar asa de mult te-am deranjat incat suspendarea mea ti-a creat o atmosfera de "atat de bine"?
Cand vad oameni ca voi, nu m-ar deranja un al treilea razboi mondial, ca astia destepti supravietuim, voi va luati dupa instructiunile alea "Chiar daca esti la etajul 1, este de preferat sa nu parasim locuinta in cazul unui cutremur". Vaaai, ca sa nu-ti gaseasca nici cadavrul pe acolo, no?

| WithinShadows00 a răspuns (pentru Superior):

Da, mersi pentru cringefest-ul asta. Chiar imi lipsea.

| goguPatent a răspuns (pentru mudokins78):

Dar hai sa discutam totusi despre ce cunoastem, nu asa la intamplare.