| RAY a întrebat:

Cine stie cum se instaleaza softuri gen Android pe un smartphone? e greu?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Destul de greu si daca o dai in bara e posibil sa strici telefonul/device-ul aproape ireparabil.
Eu am facut prostia sa ma joc cu softul de la telefon de cateva ori si a trebuit sa stau si cate 2 zile sa caut tutoriale cum sa-l repar inapoi dupa ce l-am stricat, e destul de greu sa gasesti atat tutoriale specifice device-ului (pentru ca la fiecare device chiar daca sunt cam aceeasi pasi unele lucruri difera) si trebuie sa fii foarte atent sa iti iei tools si soft exact pentru modelul tau de telefon, pentru exact firewall-ul tau... Destul de complicat si le gasesti foarte greu. Eu am gasit greu pentru un HTC One care e totusi un telefon high end destul de cunoscut, daca strici un telefon mai putin cunoscut e posibil sa nu mai gasesti pe nimeni care sa-l poata repara.
In concluzie nu o sa ma mai joc niciodata cu asta pentru mananca timp degeaba si pana la urma tot am revenit la OS-ul pe care il avea din fabrica (stock) pentru ca e cel mai bine optimizat si cel mai ok... In plus am pierdut multe ore cautand fisiere si programe si urmarind fiecare pas cu strictete ca sa descopar la sfarsit ca nu a mers si trebuie sa incerc altceva...
Deci nu recomand sa te "joci" pentru ca o faci degeaba si ia o gramada de timp.

18 răspunsuri:
| RAY explică (pentru CuriousStuff):

Despre pc garage ce parere ai?

| CuriousStuff a răspuns (pentru RAY):

Nu am avut tangente cu ei, dar din cate am auzit sunt destul de seriosi si ofera servicii de calitate, daca o sa am nevoie de un produs sau serviciu pe care il ofera ei probabil o sa ii aleg in defavoare altora.

| RAY explică (pentru CuriousStuff):

Eu pot pierde 420 de ron daca fac alegerea gresita, trebuie sa imi upgradez laptopul cu un ssd si daca acel ssd nou cumparat e defect pierd 420 de ron de ce? 140 de ron e un singur Timisoara =Bucuresti depanero imagineazati daca e stricat trebuie sa fac 3 drumuri cu el plus 45 de zile pierdute, nu stiu ce sa fac la eMAG costa 950 de ron iar la pc garage 820 de ron, problema e daca se strica acel ssd sau daca il primesc stricat ce ma fac, daca las desface eu pierd garantia

| CuriousStuff a răspuns (pentru RAY):

Pai de ce sa-l desfaci? Il montezi si vezi daca merge, daca nu functioneaza singurul lucru pe care trebuie sa-l platesti este curierul pana la ei ca sa ti-l schimbe sau repare. Curier care e maxim 15-20 de lei.

| RAY explică (pentru CuriousStuff):

Daca il desfac pierd garantia, cureriatul este gratis, 140 de ron costa ca aia baga ssd in laptop =depanero

| CuriousStuff a răspuns (pentru RAY):

Daca il baga in laptop o sa si verifice daca functioneaza, sunt aproape convins de asta. Il baga, il deschid, verifica, verifica vitezele si ti-l trimiti inapoi. Iti dai seama ca nu iau atatia bani doar pentru ca monteaza o piesa si ti-l trimit inapoi indiferent daca functioneaza sau nu.

| RAY explică (pentru CuriousStuff):

Man atata costa 140 de ron ca am sunat la ei, le-am si intrebat daca se strica trebuie sa platesc de fiecare data 140 de ron da

| CuriousStuff a răspuns (pentru RAY):

Adica ei ti-au spus ca daca tu platesti odata sa iti monteze o chestie si nu o monteaza bine sau in timp ce o monteaza strica altceva tu trebuie sa platesti din nou? In cazul asta nu apela la ei...

| RAY explică (pentru CuriousStuff):

Nu man ai inteles gresit, eu fac un upgrade de ssd care ma costa 140 de ron dar mi frica sa nu fie stricat acel ssd

| CuriousStuff a răspuns (pentru RAY):

Ok, am inteles gresit dar tot nu am inteles... happy Deci SSD-ul il cumperi din alta parte si il montezi in alta parte? Pentru ca daca il cumperi din acelasi loc ma gandesc ca il si verifica daca tot ei il si monteaza...

| RAY explică (pentru CuriousStuff):

Ssd il cumpar de oriunde vreau eu ca upgrade am voie sa fac doar la depanero

| RAY explică (pentru CuriousStuff):

Ce parere ai despre ssd e adevarat ca se strica repede?

| CuriousStuff a răspuns (pentru RAY):

Acum am inteles. laughing Cu greu.
Deci revenind la intrebare. In caz ca ti-e teama ca SSD-ul sa nu fie stricat, avand in vedere ca pc garage sunt destul de seriosi poti sa le scrii sau sa ii suni si sa le spui situatia. Sa le spui ca va trebui sa platesti pentru fiecare "deschidere" a laptopului si daca e posibil sa verifice ei SSD-ul inainte sa ti-l trimita. Nu ar fi vina lor daca SSD-ul ar fi stricat, si nu ar avea de unde sa stie pentru ca nu il produc ei, asa ca eu zic ca ar accepta sa ti-l verifice inainte sa ti-l trimita daca ii rogi.
Inca e, teoretic posibil, sa se strice in timpul transportului dar asta deja ar fi ghinion, si se poate intampla orideunde iei SSD-ul, doar daca ai putea sa-l iei exact de acolo de unde ti-l si monteaza.

| CuriousStuff a răspuns (pentru RAY):

Nu am auzit sa se strice repede. Consider ca inca sunt prea scumpe (cel putin pentru buzunarul meu) si prea mici ca dimensiuni (cel putin cele mai ieftine, cele scumpe sunt mai mari dar eu nu mi-as permita un SSD rapid si de dimensiuni mari) poate in viitorul apropiat o sa fie mai rentabile.

| RAY explică (pentru CuriousStuff):

Un test costa 60 de ron sa le pun sa faca testul? am anulat o comanda si nu sunt genu sami bat joc de oamenii aiurea

| RAY explică (pentru CuriousStuff):

Http://www.pcgarage.ro/ssd/samsung/850-evo-series-500gb-sata-iii-m2-2280/

merita plus garantie 5 ani oriunde in ue cica

| CuriousStuff a răspuns (pentru RAY):

Eu zic ca merita din simplu motiv ca ti-e frica, si cum se spune, de ce ti-e frica nu scapi, e posibil ca toate SSD-urile vandute de ei pana acum sa fi fost bune si exact al tau sa nu fie, si cum am zis, nu ar fi vina lor pentru ca nu ei il produc, ei doar il vand.
Merita, in loc sa dai 100+ lei in caz ca nu e bun mai bine dai 60 si stii o treaba.

| RAY explică (pentru CuriousStuff):

Clar