| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce program pot face un video sa fie 16:9?
Stiu ca se poate din player, dar la unele filme nu merge.

4 răspunsuri:
| KillaNoFilla a răspuns:

KM player dai click dreapta in timp ce merge> Screen controls>una din cele 3 full screan.

Foarte putine nu merg full screen cu KMP dar nu cred ca ai chef sa mai stai 1 ora pana se randeaza doar pentru indepartarea barilor negre.

Bula
| Bula a răspuns:

Cu programe de editare video.
Incarci filmul in program si ii dai salvare in format 16:9.
Evident, toti actorii se vor "ingrasa" in noul film rezultat big grin
Mai exista posibilitatea sa decupezi partea superioara si/sau inferioara (atunci actorii nu vor fi "grasi", dar va lipsi o parte din imagine) sau alta posibilitate: sa se vada doua dungi negre, laterale.

| xByte a răspuns:

Depinde, daca te intereseaza sa transformi un video cu totul, ai nevoie de un program de editare video, si sa il bagi la rendering la rezolutia dorita. Daca vrei doar sa il vezi tu in 16:9, poti sa folosesti MPC-HC, si de acolo iti selectezi aspect ratio-ul dorit, iar player-ul ti-l va scala automat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru xByte):

Citeste intrebarea de 10 ori si raspunde dupa.