| xGamerZ212 a întrebat:

Cu Un driver de versiune mai noua pe placa video (Intel )obtin performante mai bune decat cu unul de versiune mai veche? e bine daca am Intel hd graphics 8.15.10.2827 si instalez o versiune mai noua?

3 răspunsuri:
| dfeel a răspuns:

Driverele Intel nu merg chiar pe acelasi principiu ca cele nVidia spre exemplu.
Daca la nVidia pentru o placa video merg cateva zeci de versiuni de driver pana nu se mai ofera suport pentru GPU-ul respectiv, la Intel aria e mult mai restransa astfel ca sunt putine versiuni care se potrivesc la un GPU.
Eu personal la placile integrate Intel recomand doar driverul oferit de producatorul placii de baza, nu versiunea de pe site-ul Intel.
Am vazut probleme de optimizare pe unele device-uri, in cazul folosirii driver-elor generice.

| DeyCj a răspuns:

Driverul nu are legătură cu performanţele hardware.Astea-s mituri.De la placa aia grafică integrată ce performanţe în afară de multimedia/office vrei să ai? Gamming? I-aţi gândul.

| alexboss2020 a răspuns:

Nu are rost sa instalezi o versiune de driver mai noua daca vrei performanta ia-ti o placa video dedicata ex: gtx 1050