| Ashenstar a întrebat:

Cum aflu ce fel de ip am? Adica daca am ip static sau dinamic? funda+ vot

Răspuns Câştigător
| mOnAsX a răspuns:

Intra pe un site cum e "www.whatismyip.com" si iti zice IP-ul. Daca ai router sau modem da un reset si intra iar pe site.

Daca e acelasi IP ai static, daca apare ALT IP atunci e dinamic.

Static inseamna ca ai un singur IP de iesire (daca ai retea in casa acolo e vorba de altceva)! Daca iei ban pe un anumit site/server si e pe IP nu ai cum sa-l schimbi (decat prin proxy sau alte programe... dar e putin complicat)

Daca ai IP dinamic inseamna ca e printr-un router care iti aloca IP la fiecare reset. Dar clasa de IP e unica. Clasa e definita de primele 2 grupuri de ex:
89.14.33.100 < 89.14 - e clasa de IP (RDS, UPC astea au cateva clase mari dar se aseamana). ultimele doua e IP care se poate schimba la fiecare reset de router - in cazul ip-urilor dinamice

3 răspunsuri:
| Supps a răspuns:

Viziteaza site-ul acesta: http://goo.gl/dtPUL
Noteaza-ti IP-ul tau undeva.
Daca ai modem, inchide-l si redeschide-l, apoi reviziteaza site-ul: http://goo.gl/dtPUL si compara Ip-ul de dinainte cu cel actual. Daca sunt diferite ai IP dinamic, daca sunt la fel ai IP static.

Daca insa nu ai modem, compara 2 IP-uri pe care le iei la un interval de 24 sau 48 de ore pentru a a afla acest lucru.

Deasemenea poti pe acelasi site:http://goo.gl/dtPUL sa dai click pe butonul "Additional IP details" si acolo iti va arata daca ai IP static sau dinamic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vezi ip pe care il ai, da un restart la calculator si daca ai acelasi ip inseamna ca e static, daca nu e dinamic

| Ady_Cotan_2001 a răspuns:

Am ip dinamic?