| ssimon a întrebat:

Cum conectez un tv cu cromcast cu telefon cu date mobile? Se poate? La o retea cu wifi am reusit.

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Imposibil.
Numai prin Wi-Fi funcționează, practic o legătură LAN virtuală.

| PainTech a răspuns:

Salut!
Chromecast-ul trebuie sa fie conectat la aceeasi retea locala ca si smartphone-ul.

Smartphone -> Router -> Chromecast

Totusi, e posibil sa poti conecta smartphone-ul ( de pe date mobile ) la reteaua locala folosind un server VPN instalat pe un PC.

Smartphone >>> Server VPN pe PC -> Router -> Chromecast.

Uite aici un tutorial detaliat privind instalarea unui server VPN :
https://www.youtube.com/watch?v=5GWIHv94KPM&ab_channel=mmk

Pentru a conecta smartphone-ul la VPN, intra in setari > retea si internet > VPN.

Daca ai probleme, nu ezita sa ma anunti.
Mult noroc!

| ssimon explică (pentru PainTech):

Multumesc, cred ca cu VPN numai daca ai router cu vpn, astfel nu merge.