| NuPrea a întrebat:

Cum imi dau seama daca o placa de baza este compatibila cu un procesor de la Intel? Doar dupa socket? Adica, daca intelul are o frecventa de 4, 2 Ghz iar placa de baza 3, 8 Ghz, atunci mai sunt compatibile?

1 răspuns:
| Algo098 a răspuns:

Se cauta pe site-ul producatorului placii de baza lista cu procesoarele suportate (in unele cazuri un update de bios rezolva problema compatibilitatii, iar in alte cazuri nu se poate face nimic). Sunt destule cazuri in care socket-ul se potriveste, dar procesorul nu merge.