| sopranaCadaverica a întrebat:

Cum pot afla exact la ce data a fost facuta o fotografie? Stiam ca exista un program care o "decodeaza" ca sa zic asa laughing Vreau sa aflu data la care a fost FACUTA, NU uploadata. De exemplu, fotografie facuta cu un Canon la data x, descarcata peste cativa ani in PC- pe mine m-ar interesa data x, facuta cu aparatul foto, si nu aceea la care se afla in PC. Va rog, putin ajutor!

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

De exemplu cu irfanview se poate vedea poza normal si daca apasam tasta e vor aparea datele exif in care se vor arata data la care a fost facuta poza, modelul aparatului, timpul de expunere, deschiderea, zoom-ul, rezolutia, daca a fost folosit blitul si inca cateva detalii de genul acesta, cu conditia ca aceste date sa nu fie sterse.

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Îți dai seama ca asta ar fi ceva imposibil.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Puteai vedea asa ceva daca tu setai in aparatul foto ora ziua data anul luna, altfel nu ai cum.

| sopranaCadaverica explică:

Pentru cei care s-au grabit sa raspunda... De fapt exista acest tip de site care ofera metadata - adica informatii criptate, pe scurt. Am aflat de la altcineva deja.

| cevdet a răspuns:

Datele exif nu se modifica la copierea de pe camera foto in pc. Daca tii mousul pe numele (iconita) fotografiei, iti va da data cand a fost facuta, ora, dimensiunea fotografiei. Asta, bineinteles, daca nu ai editat-o intre timp. Atunci, toate datele se modifica la data editarii.

| mihai69 a răspuns:

Mai poți să faci și din Explorer o „șmecherie": clic dreapta pe coloanele afișate (nume fișier, dată, atribute, dimensiune etc. și bifezi să se afișeze și „Data creării".