| FanGaming98 a întrebat:

Cum pot să am înapoi iconițele vechi de la aplicațiile din Windows?

8 răspunsuri:
| GPA a răspuns:

Deschide Run și scrie : desk.cpl,, 5

La icon apeși pe Restore și salvezi.

După aceea, deschide din nou Run și scrie : control folders

, apoi la tab-ul "View" în grila de opțiuni bifează "show hidden files".

Deschizi din nou Run și scrie : appdata

Navighezi pe Local -> Microsoft -> Windows -> Explorer. Aici vei găsi date cache ale iconitelor cu extensia.db
Ștergi toate extensiile.db, apoi deschizi cmd și faci o verificare a integrității sistemului. În cmd scrie sfc /scannow, după finalizare vei da "Restart" la PC.

| FanGaming98 explică (pentru GPA):

Dar va schimba doar iconițele da? Nu va duce aplicațiile la versiuni anterioare da?

| GPA a răspuns (pentru FanGaming98):

Doar de iconițe, n-au treabă cu datele aplicațiilor.

| CatalinulV a răspuns (pentru GPA):

Ce iti place sa complici lucrurile. Te duci la Personalization in setari, dai pe Themes, si dupa in dreapta sau jos, depinde ce versiune de windows ai, dai click pe Desktop Icon Settings si dai restore default.

| GPA a răspuns (pentru CatalinulV):

Astfel el va restaura toate iconurile, opțiunea de Desktop Icon settings restaurează doar iconurile desktop.
Toate iconurile modificate sunt stocate sub extensia.db, dacă le șterge le va avea default. Nu le complic deloc, ori face o treabă bună până la capăt, ori n-o mai face...
Eu nu văd nimic complicat in asta, pas cu pas explicat, nu cred că ți-e incomod să tastezi niște comenzi și să ștergi niste fișiere. Doar este interesul lui să-și rezolve problema, interesul nostru să-l ajutăm. Eu cred că am fost suficient de explicit.

| FanGaming98 explică (pentru GPA):

O să încerc metoda ta, mulțumesc!

| FanGaming98 explică (pentru GPA):

Dar mai e posibil după aceea să mai primesc vreodată iconițele noi. Întreb din curiozitate, poate le voi vrea cândva

| GPA a răspuns (pentru FanGaming98):

Se va seta default, deci nu.