| paulpaul25 a întrebat:

Cum pot sa elimin un stream audio pe BS Player?
Am nevoie sa urc pe Youtube un material video, cu 2 streamuri audio, unul in engleza si unul in romana. Am nevoie de cel in romana iar Youtube il ia automat pe cel in engleza, nu pot sa selectez. Funda pentru ajutor!

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Pentru fisiere avi cu dual audio, e nevoie de alt utilitar, pe care il gasesti in instructiunile de mai jos, in engleza.
Eu am lucrat cu mkv, de aceea am presupus ca si fisierul tau e acelasi format.

Open the avi in virtualdubmod.
Go Streams -> Stream List.
Click on the audio stream you don't want.
Click on the disable button.
Click OK.
Go File -> Save As. Make sure Mode is set to Direct Stream Copy.
Enter a file name and save the new version.
Test.

sursa: http://forum.videohelp.com/threads/250390-Dual-audio-AVI-to-singl-audio-AVI

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Banuiesc ca formatul video e mkv sau ogm. Exista doua utilitare folositoare, cu care poti manipula continutul unui clip mkv, prin inlaturare sau adaugare de elemente (audio, subtitrare). Se numesc MKVcleaver si mkvtoolnix. Consulta si tutoriale online, ca sa ai idee cum sa le folosesti. Poti scoate partea audio din engleza si salva noul clip numai cu sunet in limba romana. Sper sa te descurci!

| paulpaul25 explică (pentru dannyel86):

Din pacate fisierul este de tip avi. iar MKVcleaver nu il poate incarca. Tocmai ce am incercat.