| Denis2017 a întrebat:

Cum pot sa imi incarc telefonul mai rapid?
Am incercat cu mai multe incarcatoare
https://imgur.com/a/g044b

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Folosind un încărcător ce are amperaj mai mare, cum ar fi cele de 2.1 A.

| zarius1234 a răspuns:

Exista un încărcător fast charger poate functioneaza

Bula
| Bula a răspuns:

Bateriile Li-Ion au tenologie care permit cca. 1000 cicluri de incarcare.
Cu cat se incarca/descarca mai intens, viata bateriei scade vertiginos. Incarcandu-le de la USB, ele se incarca de 2-3 ori mai incet, dar au si o viata de 2-3 ori mai mare decat ceea nominala (permit chiar si pana la 2-3 mii de incarcari).

Cauza acestor diferente mari este reactia chimica din baterie produsa la incarcare /descarcare, care produce si caldura, deteriorand in timp electrolitul si producand gaze.
La curent prea mare, producerea excesiva ale acestor gaze poate duce chiar si la explozia bateriei (vezi pataniile telefoanelor Samsung din anii trecuti).