| Ale0132 a întrebat:

Cum sa convertesc o imagine in grayscale 8bit? Dau funda

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Depinde de editorul foto pe care il ai. Nu toate programele convertesc imaginile in grayscale pe 8bit. Cele mai simple abia de convertesc in grayscale (transforma imaginea color in alb-negru), si nu stiu daca toate o fac. Deci iti trebuie un program mai serios. Dar, cum orice program e unic, trebuie sa ne spui ce program folosesti pentru a edita fotografii.

| LinxCont a răspuns:

Eu folosesc irfanview. Se descarca, se instaleaza, se incarca imaginea, iar in meniul de sus se da click pe Image apoi pe Convert to Grayscale, apoi din meniul File aleg Save as si salvez rezultatul cu numele si formatul dorit. Alta varianta tot cu irfanview, dau direct Save as, aleg formatul jpg, iar din meniul formatului jpg, aleg "Save as grayscale JPG (please remember!)". Optiunea din meniul jpg se pastreaza si pentru urmatoarele salvari, deci trebuie sa fim atenti daca avem de salvat ceva color sa debifam inapoi optiunea grayscale din meniul jpg, ca sa nu salvam in mod grayscale.

http://www.irfanview.com/