| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa o conving pe mama sa foloseasca lubuntu in loc de win xp? Are un laptop vechi care merge greu. React os e bun?

10 răspunsuri:
| AdrianLvs a răspuns:

Lubuntu? pfff. Windows XP sp2 e foarte bun.Imi zici setarile pc-ului tau (ram, procesor, placa video). funda?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AdrianLvs):

CPU
Intel Core Solo @ 1. 86GHz 25 °C
Yonah 65nm Technology
RAM
512 MB Single-Channel DDR2 @ 265MHz (4-4-4-12)
Motherboard
Intel Corporation MPAD-MSAE Customer Reference Boards (U1) 26 °C
Graphics
Default Monitor (1280x800@60Hz)
Mobile Intel(R) 945 Express Chipset Family
Hard Drives
98GB Hitachi HTS541010G9SA00 (SATA) 22 °C
Optical Drives
MATSHITA DVD-RAM UJ-841S
VUZ 74PINW1M7W SCSI CdRom Device
Audio
Realtek High Definition Audio

| KodrutZ a răspuns:

Ii faci un live demo si cu asta basta. Si in plus ii dai sa citeasca ceva despre cat de mort e Windows XP si la ce riscuri imense de securitate se expune continuand sa il foloseasca.
Poti sa iei distributiile la rand pana gasesti ceva care sa ii placa - lubuntu, xubuntu, poate chiar ceva minimal gen puppy. https://www.linux.com/news/best-linux-distros-2016

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Poti sa-mi dai unde scrie "cit de mort e Windows XP si la ce riscuri imense de securitate se expune continuind sa il foloseasca."

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt nspe articole pe tema asta. Un pic de Gugal, cu spor?
http://home.bt.com/......3972474326
E suficient sa te uiti ca daca Chrome nu mai ofera versiuni noi pentru XP, treaba e serioasa. Incet-incet, nu o sa mai ai absolut nimic pentru el la zi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Nu m-a convins articoulul tau. Mama foloseste FF.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie' sa te convinga nimic, daca tie ti se pare ok sa folosesca in continuare un sistem care nu mai primeste update-uri de securitate de doi ani si amenintari apar zi de zi, go ahead. Nu ma plateste nimeni sa stau sa caut acum chestii care sa te convinga.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

La cat foloseste mama ta calculatorul sigur nu se expune la niciun risc de securitate.

| DryIce a răspuns (pentru KodrutZ):

Cat de mort e Windows XP si la ce riscuri imense de securitate se expune continuand sa il foloseasca - eu am windows 7 ultimate si nu folosesc auto update ca nu sunt sigure updateurile de windows mai nou happy nu am absolut nici o problema, alt pc a meu are xp sp3 si nu face update (care nici nu mai sunt) si nu are nici p dr*q. happy

| KodrutZ a răspuns (pentru DryIce):

Desigur.