| Gasnas_Viorel_2002 a întrebat:

Vreau sa-mi pun un Lubuntu pe un laptop vechi ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Depinde cât de vechi este laptop-ul. Cel mai bine e să postezi configurația lui. Lubuntu versiunile noi s-ar putea să nu funcționeze cum trebuie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Era interesant de stiut ce configuratie are! Dupa parerea mea, cel mai usor de configurat este Linux Mint Mate si ultima varianta stabila este 18.0. A aparut si 18.01 dar este doar in faza beta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce parere sa avem... spor la pus

| tpuuser999 a răspuns:

Lubuntu 14.04 ar fi OK. Daca merge greu poti sa incerci si 12.04, dar e aproape iesit din garantie. O alternativa ar fi Arch cu LXDE, dar e mai greu de instalat si de setat decat Lubuntu.