| zilog a întrebat:

Cum schimb data de la calculator din linie de comandă la UBUNTU?

Vreau sa ma mut in anul 1997

Multumesc

Răspuns Câştigător
| hacktek a răspuns:

$timedatectl set-time yyyy-mm-dd
sau
$sudo date --set "25 Sep 1997 15:00:00"

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

A fost un an bun 1997 este? happy

| GPA a răspuns:

Sudo date --set "DD MM 1997 hh:mm:ss"

DD - ziua
MM - luna (June, July, September...)
hh: ora in format 24/zi
mm: minut
ss : secunde

| gabicoo a răspuns (pentru Simpatic):

Da de unde? Cel mai negru din anii 90': 350% inflația anuală! Scumpirea utilităților, alimentelor, etc.
Românii au votat atunci "Schimbarea" a venit guvernul CDR și a fost prăpăd!

| Simpatic a răspuns (pentru gabicoo):

winking

| zilog explică (pentru hacktek):

Mulțumesc!

| zilog explică:

Mulțumesc tuturor!

| zilog explică (pentru hacktek):

Dacă cumva peste ani o să aibă cineva inafară de mine nevoie de acestă informație vreau să spun că trebuie ca internetul să fie oprit pentru că alfel calculatorul iși modifă singur data la cea reală instantaneu! pentru că este sincronizat cu Universal Time Clock

| zilog explică (pentru Simpatic):

Da și nu, eram să rămân repetent la muzică în anul acela pentru că profesorul de muzică avea boală pe mine că l-am intrebat de față cu toți colegii la ce îmi trebuie mie muzica in viață, Si i-am spus să mă lase in pace că eu nu pot invăța să cânt nici la chitară nici la orgă nici la mandolină sunt afon si paralel cu muzica. si el s-a enervat si ma lăsase corigent și chiar avea de gând să mă lase repetent dar sa intâlnit cu tatăl meu la cârciumă și s-au rezolvat reburile.

Acum să spun despre lucruri bune in anul acela am facut dragoste pentru prima dată cu o colegă de clasă
Pe cafre oricât am căutat-o pe tot internet-ul
nu o mai găsesc
nu înțeleg cum dispar unii oameni de parcă i-a înghițit pământul