| Rucsi a întrebat:

Cum se calculeaza compozitia procentuala a Na2Co3? Va rog sa imi explicati.

Răspuns Câştigător
| chubbykido a răspuns:

Sincera sa fiu, toata lumea ti-a explicat cum afli concentratia pe cand tu ai zis clar 'compozitia procentuala' daca nu ma insel. happy

pai: indicii 1 [la carbon] 2 [ la sodiu] si 3 [la oxigen] exprima numarul de atomi ce constituie o molecula de Na2CO3.
afli M [masa moleculara] care banuiesc ca stii cum se afla si da 106 g/mol [sper ca am calculat bine laughing]
cu regula de 3 simpla afli pe rand compozitia in procente a fiecarui element.

daca in 106 g Na2CO3... 46 g Na
atunci in 100g Na2CO3... x g Na.
si asa faci cu fiecare element.

ar trebui sa obtii: 43. 39% Na, 11. 32% C si 45. 28% O.
sper ca ti-am putut fi de folos happy

7 răspunsuri:
| buburuzaucigasa a răspuns:

FORMULA PROCENTUALA=procentul fiecarui element ce alcatuieste substanta respectiva. Suma procentelor tuturor elementelor
ce alcatuiesc molecula unei substante este egala cu 100.
Na=Na% supra masa sa atomica cred ca asa se face, nu mai stiu sigur

| procust a răspuns:

Pai formula concentratiei procentuale este:cp%=(md/mersi)x100, unde md=masa substantei dizolvate(adica Na2Co3), mersi=masa de solutie.valoarea ce trebuie sa o obtii este

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Dupa formula aceasta c%=md*100/mersi
unde:
m – masa soluţiei
md– masa dizolvatului;
mH20– masa apei;
c – concentraţia soluţiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

C= md supra mersi X 100

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se calculeaza compozitia procentuala a NaOH

| bellakiss a răspuns:

Foarte bun raspuns m-a ajutat si pe mine mersi.

| adi32creeaza a răspuns:

Daca ai nevoie sa transformi in procente poti face direct online:
https://www.qtransform.com/......ocente.php